Trolejbus niedawno gaszony przez strażaków wyruszy na trasę

0
Akcja gaśnicza 5 lutego 2019 r.; fot. Jarosław JĘDRYSIK

Trolejbus niedawno gaszony przez strażaków wyruszy na trasę. Trolejbus linii D, który 5 lutego gasili strażacy, już jest naprawiony. Przyczyną awarii, która spowodowała zadymienie, była starość pojazdu i związane z tym zużycie materiału.

5 lutego przed dworcem PKP na osiedlu „A” w Tychach z trolejbusu (nr boczny 7) obsługującego linię D zaczął wydobywać się dym. Ofiar nie było. Do akcji gaszenia przystąpili zaalarmowani strażacy (więcej informacji o tym zdarzeniu – tutaj).

Ugaszony pojazd jeszcze tego samego dnia zholowano do zajezdni Tyskich Linii Trolejbusowych. Niedługo potem znano już przyczynę awarii. Okazuje się, że to wina zużycia materiału na skutek długiej eksploatacji pojazdu (wyprodukowano go w 2007 r.).

Jak poinformował nas dzisiaj Marcin Rogala, prezes TLT, awaria nastąpiła w komorze urządzeń sterujących. Znajdują się tam dwa zespoły styczników. Górny zespół styczników zamocowany jest na kątownikach nad dolnym zespołem. Otóż kątowniki na skutek długiej eksploatacji (m.in. drgań) nie utrzymały ciężaru. W efekcie zespół górny styczników spadł na zespół dolny, a że oba były pod napięciem – nastąpiło zwarcie. W efekcie z komory zaczęły wydobywać się kłęby dymu.

– Nowe kątowniki są już wspawane – poinformował nas prezes Rogala. – Zamocowaliśmy na nich zespół styczników górny. Po zainstalowaniu jeszcze kilku elementów trolejbus znowu wyjedzie na trasę.

Pojazd nie będzie musiał, jak usłyszeliśmy, przechodzić przez bardziej wnikliwy przegląd rejestracyjny, jedynie przez przegląd ogólny, któremu poddawane są standardowo trolejbusy wyjeżdżające na miasto.

(icz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here