Trwa wymiana murawy na Stadionie Miejskim

0
Wymiana murawy na Stadionie Miejskim w Tychach, 9 maja 2019 r.; fot. (icz)

Trwa wymiana murawy na Stadionie Miejskim. Na Stadionie Miejskim przy ul. Edukacji w Tychach trwa wymiana murawy przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej zawodników w wieku do 20 lat. Z kasy miasta Tychy na operację tę przeznaczono 950 tys. zł. Stadion od początku miał problemy z jakością murawy. Oddano go do użytku niecałe 4 lata temu. Kosztował ok. 130 mln zł brutto. To już druga kompleksowa wymiana murawy na tym obiekcie.

Nowy piłkarski Stadion Miejski w Tychach zainaugurował działalność w lipcu 2015 r. Najsłabszym jego elementem okazało się boisko. Już dwa lata po otwarciu obiektu – w maju 2017 r. – czyli miesiąc przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej zawodników w wieku do 21 lat (U21) murawę trzeba było wymienić na nową. Zrobiono to w ramach gwarancji, której udzielił generalny wykonawca – spółka Mostostal Warszawa.

Stadion tyski wytypowany został teraz jako jedna z sześciu aren, na których już na przełomie maja i czerwca br. rozpoczną się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej zawodników w wieku do 20 lat (U20). FIFA zażądała jednak wymiany murawy w Tychach. Obecna trawa ma zaledwie 2 lata, ale jej jakość nie spełnia standardów mistrzostw. Aby spełnić to żądanie 28 marca br. Rada Miasta Tychy przeznaczyła na wymianę murawy 950 tys. zł.

Jak informuje Krzysztof Trzosek, rzecznik prasowy gminnej spółki Tyski Sport SA, która zarządza stadionem, prace rozpoczęły się 2 maja.

– W sobotę 4 maja zakończyła się pierwsza część polegająca na usunięciu istniejącej darni wraz z glebą o łącznej grubości około 3 cm – zakomunikował K. Trzosek. – W kolejnych dwóch dniach nawierzchnia została wyrównana, a podłoże przygotowane na ułożenie nowej warstwy murawy. W tej chwili trwa układanie rolek z trawą. Prace zakończą się w najbliższy piątek (10 maja). Następnie murawa będzie podlewana, nawożona oraz czeka ją szereg zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Murawa układana na tyskim stadionie została, jak słyszymy, przywieziona ze Słowacji. Dostarczyło ją ponad 20 tirów. W sumie przetransportowano do Tychów ponad 500 rolek trawy z nową nawierzchnią. Trawa ta wcześniej przez pół roku musiała rosnąć.

13 maja tyski stadion zostanie przejęty przez FIFA i PZPN, a już jedenaście dni później, czyli 24 maja pierwszy mecz w Tychach, w ramach Mistrzostwa FIFA U20, rozegrają tu reprezentacje Kataru i Nigerii. Na arenie przy ul. Edukacji rozegranych zostanie w sumie osiem spotkań: sześć pojedynków w fazie grupowej oraz mecze 1/8 i ćwierćfinału.

tekst i fot.: (icz)

950 tys. zł z kasy miasta na wymianę murawy stadionu

Dodaj komentarz