Tychy Press Photo 2017

0
Czeczenia, Grozny, styczeń 1995 r. - fot. Mariusz Forecki

Tegoroczne Tychy Press Photo odbędzie się 11 marca w dwóch miejscach. Na ogłoszenie wyników konkursu fotografii prasowej, wręczenie nagród oraz pokaz zdjęć (slide show) gościa specjalnego Mariusza Foreckiego organizatorzy zapraszają o godz. 18.00 do Teatru Małego. Prosto z teatru uczestnicy przeniosą się do Pasażu Kultury Andromeda, gdzie będzie można oglądać pokonkursową wystawę fotografii prasowej w dolnym holu i wystawę zdjęć Mariusza Foreckiego w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok”. Wstęp wolny.

Jak informuje nas Marcin Zimnal, organizator Press Photo 2017, na konkurs fotografii prasowej TPP 2017 nasesłano aż 394 zdjęcia, od 32 autorów. Na wystawę pokonkursową jurorzy wybrali 83 zdjęcia, autorstwa 19 osób. W konkursie mogły brać udział osoby fotografujące, mieszkające lub pracujące w 2016 r. w Tychach, a także osoby niezwiązane z Tychami, ale w tym przypadku zgłaszane fotografie musiały być wykonane na terenie Tychów. Konkurs odbył się 14. raz, impreza po raz 17. Pula nagród, ufundowanych przez Teatr Mały to 3000 zł.

Jury wybrało laureatów w trzech kategoriach: najlepszy fotoreportaż, najlepsze zdjęcie i najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach. Jurorami byli: Dominik Gajda (fotoreporter, pomysłodawca i współorganizator TPP), Rafał Klimkiewicz (fotoreporter, szef agencji Edytor.net) i Marcin Zimnal (współorganizator TPP, prezes Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego). Sekretarzem jury, nie biorącym udziału w ocenie zdjęć, była Magdalena Jankowska z Teatru Małego. Wyniki poznamy dopiero podczas wernisażu. Wystawy w Pasażu Andromeda będą czynne do 11 kwietnia.

Gość specjalny imprezy Mariusz Forecki to fotograf-dokumentalista, autor wielu projektów rejestrujących zmiany zachodzące w Polsce po 1989 r. Fotografował na terenach byłego ZSRR (Armenia, Czeczenia, Litwa, Ukraina). Na koncie ma kilkanaście wystaw fotograficznych o tematyce społecznej. Uczestniczył m.in. w holenderskim Noorderlicht Festival, Biennale Fotografii w Pradze, Biennale Fotografii w Poznaniu i festiwalu KAUNASPHOTO w Kownie. Współtwórca (z Grzegorzem Dembińskim) magazynu fotografii dokumentalnej 5klatek, wydawanego w latach 2006-2009. Autor pięciu książek fotograficznych. Zdobywca wielu nagród w konkursach fotografii prasowej. Jego ostatnia książka „Człowiek w ciemnych okularach” zdobyła nagrodę na Miesiącu Fotografii w Bratysławie w kategorii „fotografia współczesna”. Mariusz Forecki należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest absolwentem Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Wykłada we Wrocławskiej Szkole Fotografii. Mieszka w Poznaniu.

W Tychach autor pokaże między innymi zdjęcia wykonane w Czeczenii w 1995 r. oraz z cykli „Blue box” i „W pracy”. Strona artysty: www.forecki.pl.
Tychy Press Photo rozpoczęło się w 2001 r. od prezentacji w dolnym holu Teatru Małego siedmiu fotoreporterów pracujących w Tychach, z których większość nie jest już zawodowo związana z mediami. Początkowo impreza miała charakter przeglądu, ale od 2004 r. stała się konkursem z nagrodami pieniężnymi. Strona imprezy: www.tychypressphoto.pl.
Fragment tekstu Marcina Zimnala napisanego do folderu wystawy:
„Zwłoki, krew i cierpienie, beznadziejna bieda i brutalna przemoc. Czy takie macie pierwsze skojarzenia z World Press Photo? Tyski konkurs, mimo że inspiracją dla jego powstania był słynny konkurs dla zawodowców z całego świata, jest i pewnie zawsze już będzie inny. Inni są jego uczestnicy, dla których fotografia nie musi być źródłem utrzymania i nie muszą współpracować z żadną redakcją. Dlatego nie są na pierwszej linii wielkich wydarzeń, nie ścigają się o dramatyczne ujęcia, które w mediach zarobią najwięcej. Szukają kadrów (i z powodzeniem znajdują) przyciągających uwagę w codzienności, w wydarzeniach nie trafiających na czołówki gazet i portali. Potrafią spojrzeć na elementy naszej codzienności, mijane przez tyszan, najczęściej nieświadomych, że tuż obok nich znajduje się coś, mogącego być tematem dobrego zdjęcia.”

Partner konkursu: Fotonet Tychy www.fotonet.info. Patronat medialny – tygodniki: „Nowe Info” „Echo” i „Twoje Tychy”, portale: eTychy.org, www.fotografuj.pl, Foto-konkursy.info i www.pelniakultury.pl. Organizator: Teatr Mały w Tychach, współorganizatorzy: Dominik Gajda i Marcin Zimnal.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here