Tychy Press Photo – fotografia żyje

0
Część laureatów Tychy Press Photo

Hol Pasażu „Andromeda” oraz Miejska Galeria Sztuki „Obok”, 12 lutego pękały w szwach. To zawodowcy oraz pasjonaci fotografii prasowej licznie przybyli w piątkowy wieczór poznać wyniki konkursu Tychy Press Photo 2016, obejrzeć nagrodzone zdjęcia oraz spotkać się z Marianem Jamrozym, gościem specjalnym TPP.

W kategorii „Najlepszy fotoreportaż” wygrał cykl zdjęć pod tytułem „Goalball” (zdjęcia z mistrzostw Polski w grze drużynowej dla niewidomych i słabowidzących) autorstwa Mateusza Przybyły. W kategorii „Najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach” jury nagrodziło wygrał cykl zdjęć „Senior disco” (nauka tańców latynoamerykańskich dla seniorów, zorganizowana przez Centrum Integracji Społecznej w Tychach) autorstwa Artura Pławskiego. W kategorii „Najlepsze zdjęcie” nie przyznano nagrody. Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymali: Alicja Plewnia za cykl zdjęć „Żyjemy!” (fotoreportaż z domu 90-letnich dziadków autorki) oraz Radosław Kaźmierczak za materiał „Więzienny rock” (koncert w areszcie śledczym w Katowicach w ramach Jazz Art Festiwal). Pula nagród dla laureatów wyniosła 3000 zł. Ufundował je Teatr Mały w Tychach.

Gościem specjalnym TPP był Marian Jamrozy, fotoreporter związany m.in. z tyskim „Echem”. Miałem przyjemność przez lata współpracować z nim w tej redakcji. M. Jamrozy w 1968 r. ukończył Technikum Fototechniczne w Katowicach-Piotrowicach i rozpoczął pracę jako fotograf zakładowy w ówczesnej kopalni „Lenin” w Mysłowicach Wesołej. Jest też absolwentem trzyletniego Studium Fotografii i Filmu we Wrocławiu. W latach 70. publikował w „Głosie Górniczym”. Jako instruktor fotografii współpracował z domami kultury przy kopalniach „Boże Dary” i „Wesoła”. Jego fotografie znajdują się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Mysłowicach. Od wielu lat jest związany z konkursem Tychy Press Photo. Był jego laureatem w 2005 r. Na TPP pokazał swoje zdjęcia już podczas drugiej edycji imprezy, gdy nie organizowano jeszcze konkursu.

Wernisaż wystawy Tychy Press Photo
Wernisaż wystawy Tychy Press Photo

Podczas wernisażu Marian Jamrozy opowiadał o swoich zdjęciach, m.in. dokumentujących pracę górników pod ziemią, pochodów pierwszomajowych w Tychach oraz powodzi w Bieruniu z 2010 r. Spotkanie poprowadził Jan Mazurkiewicz z redakcji „Twoje Tychy”

Tegoroczną wystawę TPP można oglądać bezpłatnie do 23 marca br. w dolnym holu „Pasażu Andromeda” (prace uczestników konkursu) oraz w galerii „Obok”, na piętrze pasażu (prace nagrodzonych i gościa specjalnego).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here