Tychy wysoko w rankingu finansowym miast na prawach powiatu

0
fot. ZB
Reklama

Tychy wysoko w rankingu finansowym miast na prawach powiatu. Grupa ekspertów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przeanalizowała finanse ponad 2400 gmin i przeszło 300 powiatów pod kątem siedmiu wskaźników. . Tychy, w swojej kategorii, zajęły ósme miejsce.

Wyniki rankingu zostały przedstawione podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie. Jak poinformowała nas Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Tychach, przy ocenie brano pod uwagę następujące wskaźniki: udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach ogółem (bez poręczeń), relacja zobowiązań do dochodów ogółem oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

– Ostatecznie, uwzględniając te wszystkie wskaźniki, eksperci wybrali po 10 jednostek samorządu terytorialnego w każdej z pięciu kategorii – mówi Ewa Grudniok. – W kategorii miast na prawach powiatu Tychy zajęły wysokie ósme miejsce.

W tej kategorii w pierwszej dziesiątce oprócz Tychów znalazły się: Warszawa, Sopot, Siemianowice Śląskie, Gdańsk, Poznań, Zielona Góra, Bielsko-Biała, Katowice i Wrocław. Najlepsze powiaty to: poznański, wrocławski, pruszkowski, bydgoski, legionowski, rybnicki, warszawski zachodni, policki, gdański i polkowicki. Wśród gmin wiejskich czołówkę za rok 2018 tworzą: Dobra Szczecińska, Michałowice, Kleszczów, Stawiguda, Osielsko, Zielonki, Kołobrzeg, Kobierzyce, Baranów i Nowosolna. Natomiast peleton gmin miejsko-wiejskich otwierają: Konstancin-Jeziorna, Łomianki, Rzgów, Choroszcz, Piaseczno, Grodzisk Mazowiecki, Kąty Wrocławskie, Brzeszcze, Supraśl i Piaski, zaś w gronie gmin miejskich Podkowa Leśna, Puszczykowo, Józefów, Knurów, Imielin, Milanówek, Radziejów, Ząbki, Kołobrzeg i Polanica-Zdrój.

– W czasach, gdy samorządom dokłada się coraz więcej zadań, a w ślad za tym nie idzie ich finansowanie, bardzo trudno utrzymać wysokie tempo rozwoju, a tym samym dobre wyniki finansowe – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. – Tym bardziej cieszy fakt, że Tychy zostały tak wysoko ocenione w rankingu. To w dużej mierze zasługa moich współpracowników – świetnych fachowców, z jakimi mam przyjemność pracować. Nie zamierzamy zwalniać tempa.

– Z kondycją finansową samorządów nie jest najgorzej – stwierdziła Grażyna Wróblewska, przewodnicząca Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych i zarazem prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu. – Świadczą o tym dane, które wynikają ze sprawozdań za rok 2018. Przy planowanym deficycie ponad 22 mld zł, budżety jednostek samorządu terytorialnego zamknęły się deficytem znacznie niższym, bo na poziomie 7 mld zł.

Reklama

(pp)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here