Tydzień z sześcioma strunami

0
Michał Czachowski & Indialucia
Reklama

Do soboty 22 października potrwa 16. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego „Śląska Jesień Gitarowa”. Koncerty wieczorne odbywają się o godz. 19.00 w Mediatece XXI wieku.

W środę 19 października zaplanowano koncert muzyki polskiej. Wystąpią utytułowani gitarzyści Marcin Dylla, Jakub Kościuszko, Beata Będkowska-Huang oraz flecista Łukasz Zimnik. Muzykom towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso pod batutą Marka Mosia.

W czwartek 20 października zagra Guitar4mation oraz Piotr Domagała i Kwartet Śląski. Guitar4mation to austriacko-czesko-polski kwartet gitarowy, wykonujący przekrojowy program w doskonałych aranżacjach, uwielbiany przez publiczność za kunszt, wrażliwość, atrakcyjny i zróżnicowany repertuar, a także za poczucie humoru. Znaczącą część programu koncertowego Guitar4mation stanowią utwory kompozytorów hiszpańskich i latynoamerykańskich, a zatem reprezentujących regiony, w których gitara jest instrumentem narodowym. Piotr Domagała & Kwartet Śląski łączą jazz i klasykę. Muzycy nagrali wspólną płytę. Widzowie posłuchają więc gitary jazzowej Domagały, perkusji oraz klasycznego kwartetu smyczkowego – jednego z czołowych polskich zespołów kameralnych.

Guitar4mation
Guitar4mation

W piątek 21 października na scenie zaprezentuj się duet Jan Jakub Bokun & Jakub Kościuszko oraz Michał Czachowski & Indialucia. Jan Jakub Bokun to klarnecista i dyrygent pochodzący z Wrocławia. Pomysłodawca i kierownik artystyczny orkiestry Inter > Camerata, dyrektor artystyczny festiwalu Clarimania. Po studiach w zakresie gry na klarnecie we Wrocławiu oraz Paryżu ukończył studia dyrygenckie w Los Angeles. Wyróżniony nagrodą Fundacji Kultury Polskiej, stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz stypendium rządu francuskiego. Pięciokrotnie reprezentował Polskę na Światowym Kongresie Klarnecistów Clarinetfest. Jako solista i dyrygent nagrał 11 albumów. Jakub Kościuszko jest gitarzystą występującym w całej Europie, wykonywał koncerty z orkiestrami Filharmonii Szczecińskiej, Świętokrzyskiej, Zielonogórskiej i Łomżyńskiej. W 2010 r. ukazała się płyta „Here Comes The Silent Dusk. Music of Marek Pasieczny”. Debiut został znakomicie przyjęty przez słuchaczy i krytyków muzycznych w całej Europie. W 2012 r. ukazał się album „Guitar Recital” z utworami Bacha, Tansmana, Piazzolli, Jarretta i Metheny’ego. Najnowszy album „Guitar sounds jazzy” zawiera muzykę inspirowaną jazzem i muzyką świata. Michał Czachowski z zespołem Indialucia to projekt muzyczny łączący dwa fascynujące style muzyczne: muzykę indyjską oraz flamenco. Powstał w 1999 r. w Indiach wśród nauczycieli i uczniów Akademii Muzycznej w Nagpur. Wzięło w nich udział wielu znakomitych muzyków z obu kontynentów. Pomysłodawcą, producentem oraz szefem artystycznym jest gitarzysta flamenco z Tychów Michał Czachowski. Owocem tego muzycznego spotkania była płyta wydana w 2005 roku, która zdobyła uznanie w Polsce i na świecie. W 2007 r. płyta doszła do drugiego miejsca najlepszych płyt world music wydanych w USA. Muzyka z płyty była wykorzystana jako ścieżka dźwiękowa do hollywoodzkiego filmu „Święci z Bostonu II”. Czachowski tworzył też muzykę do programu „Boso przez świat” Wojciecha Cejrowskiego.

Reklama
Richard Galliano i Sylvain Luc
Richard Galliano i Sylvain Luc

Koncert finałowy odbędzie się w sobotę 22 października. Zagrają laureaci Konkursu Gitarowego im. Jana Edmunda Jurkowskiego z towarzyszeniem Aukso. Na zakończenie festiwalu zagra francuski duet Richard Galliano i Sylvain Luc. Akordeonista Richard Galliano i gitarzysta Sylvain Luc to duet nadzwyczajny. Pan Akordeon i Pani Gitara, jak są nazywani, poznali się już w 1990 r. i wielokrotnie występowali razem na scenie. Wspólna fascynacja twórczością dwóch niezaprzeczalnych ikon muzyki francuskiej – Édith Piaf i Gusa Viseura – sprawiła, że muzycy rozpoczęli pracę nad albumem „La Vie En Rose”. Płyta stanowi hołd dla dorobku Piaf i Viseura.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj