Tyscy muzealnicy docenieni

0
Od lewej: Agnieszka Szymula, Maria Lipok-Bierwiaczonek, Aleksandra Matuszczyk; fot. Joanna Kucz-Pieczka

Wystawa Agnieszki Szymuli pt. „Od myszy do cesarza wszyscy żyją z gospodarza. Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej” została wyróżniona w konkursie marszałka województwa śląskiego na Wydarzenie Muzealne 2016 Roku.

Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień odbyła się 29 maja w Muzeum w Tarnowskich Górach. Wyróżnienie z rąk Henryka Mercika, członka zarządu województwa śląskiego odebrały: Agnieszka Szymula i Aleksandra Matuszczyk, dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach.

Wyróżniona wystawa prezentowana była od 13 grudnia 2015 r. do 18 czerwca 2016 r. w siedzibie Muzeum Miejskiego w Dawnej Młótowni. Pokazano na niej dawny i współczesny roczny cykl prac gospodarskich oraz przemiany zachodzące na przestrzeni ostatnich stu lat w gospodarstwach rolnych na obszarze historycznej ziemi pszczyńskiej. Ekspozycja była efektem projektu badawczego, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Muzeum Miejskie w Tychach w 2015 r. Honorowy patronat nad wystawą objął marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, a nad projektem – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu, a także autorką wystawy jest wspomniana już Agnieszka Szymula, kustosz w Dziale Etnologii MM. Autorem prezentowanej na wystawie dokumentacji fotograficznej jest laureat wielu prestiżowych nagród Tomasz Liboska. Aranżację wystawy wykonał Łukasz Błażejewski.

W czasie gali medal im. Tadeusza Dobrowolskiego za wyjątkowe dokonania w dziedzinie muzealnictwa województwa śląskiego otrzymała także dr Maria Lipok-Bierwiaczonek, założycielka Muzeum Miejskiego w Tychach, przez 10 lat będąca dyrektorem instytucji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here