Tyscy Odyseusze

0
Reklama

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach wzięli udział w międzynarodowym programie edukacyjnym „Odyseja Umysłu”. Dwie grupy wiekowe miesiącami przygotowywały się do konkursu aby reprezentować szkołę w eliminacjach regionalnych „Odysei Umysłu” w Krakowie, które odbyły się 25 lutego. Obie drużyny dały z siebie wszystko i zyskały uznanie jurorów swoją kreatywnością. Grupa starsza dostała się do kolejnego etapu konkursu i weźmie udział w finale ogólnopolskim.

„Odyseja Umysłu” to program, który w 1989 r. wprowadziła do naszego kraju prof. Józefa Sołowiej. Jego celem jest rozwijanie zdolności niestandardowego rozwiązywania problemów, pracy w zespole i kreatywności w młodych ludziach. Polski konkurs składa się z dwóch etapów: eliminacji regionalnych oraz finału ogólnopolskiego w Gdyni. Mistrzowie Polski zyskują prawo reprezentowania naszego kraju na finałach światowych w Stanach Zjednoczonych, zaś wicemistrzowie – na festiwalu europejskim. Warto dodać, że Polacy obok Amerykanów i Chińczyków wygrywają najczęściej.

Odyseusze, (bo tak nazywają się wszyscy uczestnicy konkursu) wraz ze swoimi trenerkami od kilku miesięcy spotykali się aby rozwiązywać jeden z pięciu wybranych przez siebie problemów. Dla przykładu grupa młodsza zdecydowała się na temat teatralny pt. „Bohater bardzo super… cdn.” Mali Odyseusze musieli napisać scenariusz do przedstawienia, w którym wystąpili w dniu konkursu, zrobić elementy scenografii (np. wieże z jednorazowych opakowań po jedzeniu), uszyć sobie stroje i oczywiście nauczyć się ról. A co najważniejsze wszystko musieli robić całkiem sami. Za jakąkolwiek pomoc naliczane były punkty karne w dniu konkursu. Przygotowywali się także do tzw. problemu spontanicznego, wymagającego myślenia na zawołanie. Zadanie to było do końca tajne.

W sobotę 25.02 krakowski Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Integracyjnych nr 5 pękał w szwach. W eliminacjach regionalnych wzięły udział aż 62 zespoły (ponad 400 uczestników). Tyską SP nr 22 reprezentowały dwie grupy wiekowe. Grupa starsza, składająca się z 7 uczniów z klas 6a i 6b pod przewodnictwem dwóch nauczycielek: Dagmary Wilczak i Anny Kanclerz musiała dać sobie radę z problemem technicznym „Tajne jest fajne”. W jego ramach trzeba było przygotować i odegrać oryginalny spektakl, w którym trzy stworzone przez zespół pojazdy różnymi trasami przemieszczały się z jednego miejsca w inne – w międzyczasie robiąc coś, by nikt ich nie wyśledził w drodze na sekretne spotkanie.
Szóstoklasiści z SP nr 22 dostali się do drugiego etapu konkursu. Młodzi Odyseusze są zadowoleni z siebie ale także nie ukrywają, że konkurs kosztował ich wiele pracy i wyrzeczeń. – Czujemy się cudownie ale jesteśmy też zdenerwowane ponieważ wiemy, że czeka nas kolejna walka o to, żeby przejść dalej – mówią uczestniczki Antonia Słowik i Matylda Czechańska.

Reklama

Odyseusze z grupy młodszej nie dostali się do finału ogólnopolskiego, ale otrzymali medale z napisem: „W Odysei Umysłu każdy jest zwycięzcą”.

Wioleta Piróg

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj