Tyska Galeria Sportu ma 5 lat

0
Od lewej: Piotr Żelazny, Paweł Czado i Michał Okoński; fot. Artur Pławski
Reklama

Tyska Galeria Sportu od pięciu lat ma swoją siedzibę na Stadionie Miejskim, gdzie można oglądać jej wystawę stałą. Ten jubileusz został uświetniony konferencją popularnonaukową Muzeum Miejskiego, którego TGS jest częścią. Jej tytuł brzmiał: „Jak opowiadać o sporcie w muzeum – między kreacją a narracją”.

W trakcie ponad czterogodzinnej konferencji poruszono wiele kwestii dotyczących sportowego muzealnictwa oraz dbania o historyczne dziedzictwo sportu. Wśród prelegentów nie zabrakło ludzi, znających ten temat od podszewki.

Obie części konferencji rozpoczęła Aleksandra Matuszczyk, dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach oraz Piotr Zawadzki, kierownik Tyskiej Galerii Sportu. Podczas swoich wystąpień opowiadali kolejno o genezie i okolicznościach powstania TGS oraz o wydarzeniach, które ta placówka organizowała. Były to m.in. spotkania z obecnymi i byłymi gwiazdami sportu, premiery książek i filmów.

Wiedzą na temat rekonstrukcji historycznej w sportowym muzeum dzielił się dr hab. Dariusz Słapek z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, wybitny znawca sportu antycznego. Swoje doświadczenia przedstawili Sebastian Glica z Muzeum Sportu i Turystyki w Łodzi, Katarzyna Gutowska z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Piotr Kapusta z Muzeum Nowej Huty.

Z prelekcji wynika, że występuje „kłopot” bogactwa w wyborze eksponatów na wystawy. Wiele z nich jest cennych z powodu upływu czasu, ale najpewniej nigdy nie zostaną wykorzystane.

Reklama

Okazuje się, że w dużych miastach, gdzie działa kilka klubów sportowych, których kibice są z sobą skonfliktowani, organizowanie wystaw bywa skomplikowane. Muzea muszą chociażby ostrożnie planować lokalizację ekspozycji, by przedstawianie historii danego klubu nie zostało odebrane jako prowokacja przez sympatyków konkurencyjnej drużyny.

Jako ostatni swoją prelekcję pt. „Czy muzealnicy mogą nauczyć się czegoś od reporterów” wygłosił Dariusz Kortko, redaktor naczelny katowickiego oddziału Gazety Wyborczej. Tuż po niej do dyskusji zasiedli Piotr Żelazny (Kopalnia – sztuka futbolu), Paweł Czado (Interia) oraz Michał Okoński (Tygodnik Powszechny), którzy wraz z publicznością próbowali zdiagnozować czego pragną odbiorcy.

– Cieszę się, że mogliśmy w tej formie podsumować pięciolecie działalności Tyskiej Galerii Sportu. Na dodatek konferencja była okazją do spotkania z innymi muzealnikami i podzielenia się swoimi doświadczeniami – dobrymi i złymi – podkreśla gospodarz konferencji Piotr Zawadzki.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj