Tyskie boisko dla futbolu amerykańskiego i nie tylko

0
Tychy Falcons w grze; źródło: UM Tychy

Na osiedlu „Z1” w Tychach rozpoczęła się budowa nowego boiska. Będzie kosztowało blisko 3,5 mln zł brutto. Przeniesie się tam z osiedla „A” drużyna futbolu amerykańskiego Tychy Falcons. Nowe boisko ma służyć nie tylko im, ale, jak słyszymy, również młodym zawodnikom piłki nożnej i innym mieszkańcom. Otwarcie nowego obiektu na os. „Z1” planowane jest w połowie 2020 roku.

Kruszywo kamienne, które stanowi podbudowę nowego boiska na osiedlu „Z1”, zostało już położone. Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, zapewnia, że jak tylko zrobi się cieplej na tak przygotowanym gruncie rozwinięta będzie nawierzchnia z trawy syntetycznej. Trzeci etap sprowadzi się do ustawienie na tej nawierzchni bramek do futbolu amerykańskiego i bramek do piłki nożnej. Obok będą stalowe trybuny z miejscami siedzącymi dla 300 osób.

–  W ramach inwestycji zostanie wykonane zaplecze szatniowo-socjalne  dla zawodników (2 x 45 osób), dla sędziów (10 osób) oraz  pomieszczenie magazynowe  na sprzęt – mówi Jan Cofała, naczelnik wydziału Innowacji i Inwestycji w UM Tychy. –  Całość zostanie ogrodzona, będą zamontowane także furtki, bramy techniczne oraz piłkochwyty.

– Boisko i teren w pobliżu zostaną oświetlone, przebudowany zostanie także układ komunikacyjny dla pieszych, a sam obiekt połączony z drogą publiczną – informuje Ewa Grudniok. – Pojawią się także elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci. Otwarcie obiektu planowanie jest w połowie roku. Będą mogli korzystać z niego zawodnicy Falcons Tychy, którzy do tej pory trenowali na obiektach przy ulicach Andersa i Edukacji. Jednak ze względu na bardzo dużą zajętość tych boisk, korzystali z nich głównie późnym wieczorem.

– Brakowało nam miejsca, gdzie moglibyśmy trenować – mówi Jacek Kozub z Falcons Tychy. – Teraz to się zmieni. Braliśmy aktywny udział w przygotowaniach do budowy nowego boiska. Mogliśmy zgłaszać swoje sugestie i uwagi. Dzięki temu obiekt ten będzie odpowiadał wymaganiom, jakim musimy sprostać, trenując futbol amerykański. To dla nas bardzo ważne, bo mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale przygotowanie boiska do gry zajmowało nam do tej pory nawet 2,5 godziny, teraz ten czas znaczenie się skróci.

Na nowym boisku, jak słyszymy, będzie można rozgrywać także międzynarodowe zawody. Falconsi liczą, że dzięki temu wciąż niszowy w Polsce sport stanie się coraz bardziej popularny w mieście. Tyski zespół już teraz znajduje się w czwórce (TOP 4) najlepszych drużyn w kraju.

Z obiektu na osiedlu „Z1” będą korzystać także, jak słyszymy, piłkarze nożni – przede wszystkim dzieci i młodzież. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tychach planuje także udostępnić obiekt okolicznym mieszkańcom.

Fakt, że zawodnicy klubu Tychy Falcons przeniosą swoje treningi z boiska przy ul. Andersa na boisko na osiedlu „Z1” nie oznacza, że na obiekcie na os. „A” treningi będą kończyć się wcześniej. Marcin Staniczek, dyrektor MOSiR Tychy, poinformował nas, że zajęcia sportowe kończą się tam o godz. 21:45. W przyszłości nie przewiduje się pod tym względem zmian, bo miejsce falconsów zajmą inni sportowcy.

(pp)

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here