Tyskie Dni Literatury – Tyniec, Wójcicki, Bator

0
W ramach TDL odbędą się spotkania m.in. z Krzysztofem Tyńcem, Jackiem Wójcickim i Joanną Bator; fot. MCK Tychy

Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach zaprasza w dniach 7-11 października na XIV Tyskie Dni Literatury. Gośćmi TDL będą m.in. Krzysztof Tyniec, Jacek Wójcicki i Joanna Bator. Na spotkania autorskie i pozostałe wydarzenia TDL wstęp jest wolny.

Wieczór autorski z Krzysztofem Tyńcem odbędzie się w Mediatece 7 października o godz. 18.00. To aktor znany z teatralnych desek i szklanego ekranu (m.in. „Boża podszewka”, „Syzyfowe prace”, „Klan”, „Daleko od noszy”). Jego głos i sceniczna charyzma sprawiają, że zawodowo realizuje się także jako artysta kabaretowy (Kabaret Olgi Lipińskiej), konferansjer, aktor dubbingowy i lektor audiobooków. To on w latach 80. był Panem Fasolą w muzycznych programach dla dzieci „Fasola” i „Tik – Tak”. Literackie zacięcie ujawniło się natomiast podczas pracy nad płytą „Dopokąd”, na której prezentuje w większości autorskie teksty. W 2014 r. otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

8 października o godz. 18.00 w Mediatece odbędzie się spotkanie z Jackiem Wójcickim – aktorem, śpiewakiem, osobowością sceniczną. Obdarzony talentem aktorskim i głosem o charakterystycznej tenorowej barwie, z łatwością porusza się po wielu gatunkach i stylach muzycznych.
Występował w „Dziadach” w reżyserii K. Swinarskiego i koncercie poświęconym Witkacemu. Grał u Andrzeja Wajdy i Stevena Spielberga. Współpracował z K. Pendereckim, J. K. Pawluśkiewiczem, P. Skrzyneckim, W. Korczem. Nazwisko Jacka Wójcickiego należy więc łączyć z teatrem, filmem, serialem, kabaretem (Piwnica pod Baranami, Kabaret Olgi Lipińskiej), piosenką, także filmową i serialową, a nawet programem dla dzieci („Budzik” i słynna rola Pana Tenorka).
Jacek Wójcicki zdobył nagrodę Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W 2016 r. odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystyczne.

10 października o godz. 18.00 Mediatekę odwiedzi Joanna Bator – pisarka, publicystka, eseistka i podróżniczka. Autorka „Piaskowej góry”, „Roku królika” i bestsellerowej, nagrodzonej w 2013 roku Nagrodą Literacką Nike powieści „Ciemno, prawie noc”. Ta historia to powrót do Wałbrzycha i rodzinnych dramatów z przeszłości, próba zrozumienia bolesnych wydarzeń i własnej tożsamości. Głośny utwór nawiązujący gatunkowo do powiesi kryminalnej, psychologicznej, gotyckiej i horroru został w 2019 r. przeniesiony na wielki ekran. Film wyreżyserował w reżyserii Borys Lankosz, a główne role zagrali: Magdalena Cielecka, Marcin Dorociński, Dawid Ogrodnik, Agata Buzek i Piotr Fronczewski.

Szczegółowy program XIV Tyskich Dni Literatury znajduje się na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej.
(J)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here