Tyskie przedszkole otrzyma imię Papcia Chmiela

0
Paweł Janas, dyrektor przedszkoli SportArt z wizytą w mieszkaniu Henryka Jerzego Chmielewskiego w 2019 r.; fot. archiwum P. Janasa

„W związku ze smutną wiadomością o śmierci (21.01 br.) Henryka Jerzego Chmielewskiego (Papcia Chmiela), najsłynniejszego polskiego rysownika, twórcy ponadczasowych komiksów o Tytusie Romku i A’Tomku, ale także harcerza, żołnierza Armii Krajowej i Powstańca Warszawskiego, wielokrotnie odznaczanego za swoją twórczość artystyczną i postawę patriotyczną informujemy, że rozpoczynamy procedurę uhonorowania Mistrza, nadając mu tytuł patrona naszych placówek” – napisał do nas Paweł Janas, dyrektor sieci przedszkoli Sport Art w Tychach.

Jak informuje nas Paweł Janas, Henryk Jerzy Chmielewski był ambasadorem fundacji Multiintegra, współpracującej z siecią przedszkoli SportArt, z którymi rysownik również był związany od dłuższego czasu.

– Dyrekcja, dostrzegając ponadczasowe wartości w jego twórczości i godną postawę jako człowieka i patrioty, postanowiła przybliżyć dzieciom jego komiksy, wybierając wiele ciekawych uniwersalnych treści – mówi Paweł Janas.

– Wspólne spotkanie w domu artysty w 2019 r. było wielkim wydarzeniem dla obu stron. Papcio Chmiel przyjął nas w fantastycznym humorze i jak zawsze poczęstował herbatą. Nie omieszkał opowiadać o swojej twórczości, chętnie mówił o ciekawostkach ze swojego życia, w tym z czasów powstania – mówi Paweł Janas.

– To był przemiły, ciepły, szarmancki i niezwykle utalentowany człowiek, który specjalnie dla naszych dzieci narysował wiele materiałów edukacyjnych. Sprawiało mu to nadal wielką radość – dodaje Iwona Porembska, dyrektor jednego z przedszkoli Sport Art.

Nadanie imienia placówkom oświatowym SportArt imienia Henryka Jerzego Chmielewskiego planowane jest w przyszłym roku z okazji 10-lecie instytucji. Decyzję jednogłośnie podjęto na specjalnie zwołanej mobilnej radzie w skład której wchodzili: właściciel i dyrektorzy placówek.

Rada Rodziców zgodziła się na nadanie przedszkolom imienia Henryka Jerzego Chmielewskiego 23 stycznia. – Papcio Chmiel jest inspirujący! Jego najbardziej znane dzieło – graficzna saga „Tytus, Romek i A’Tomek” przez kilka dekad konsekwentnie bawi ucząc i ucząc bawi. – To tego właśnie chcemy dla naszych dzieci, powierzając je pod opiekę przedszkola: aby spędzały miło czas, a jednocześnie wszechstronnie się rozwijały – mówi Ewa Cetnar-Tkaczyk, przewodnicząca Rady Rodziców.

– Papcio Chmiel rozumiał dzieci. Swój pseudonim przybrał mając „zaledwie” dwadzieścia pięć lat, ponieważ wierzył że najmłodsi chętniej będą korespondowali z dziadkiem, niż z młodym rysownikiem. Moim zdaniem to świetny patron dla przedszkola – dodaje Ewa Cetnar-Tkaczyk.

Jak informuje nas Paweł Janas, działania SportArtu wielokrotnie wykraczają poza Tychy, region, a nawet Polskę. Sieć placówek posiada wiele ogólnopolskich tytułów, m.in. Najlepsze Sportowe Przedszkole w Polsce (Be Active), finał plebiscytu „Teraz Polska”. Sieć placówek prowadzi też działania edukacyjne wraz z Disneyem i klubem Polonia Tychy. W tym roku łączna liczba dzieci uczęszczających do przedszkoli SportArtu zbliży się do 1000.

(JJ)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here