Tyskie uroczystości związane z wybuchem powstań śląskich

0
Pomnik Poległych Powstańców Śląskich w Czułowie fot. Anna PRZYBYŁA

15, 16 i 21 sierpnia w Tychach zaplanowano obchody 101. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego oraz setnej rocznicy wybuchu II Powstania Śląskiego.

Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy poinformowała nas, że w sobotę 15 sierpnia obchody 101. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego rozpoczną się o godz. 10.00 mszą świętą w kościele pw. Świętego Krzyża na Czułowie. Oprawę mszy przygotował chór Cantate Deo. Po mszy św., ok. godz. 11.15, zaplanowano uroczystości przed pomnikiem Poległych Powstańców Śląskich.

W niedzielę 16 sierpnia o godz. 16.30 zostaną złożone kwiaty przy tablicy pamiątkowej znajdującej się na ścianie przedszkola w Paprocanach, a pół godziny później (o 17.00)  odprawiona zostanie msza św. w kościele pw. Najświętszego serca Pana Jezusa na Paprocanach. Oprawę muzyczną przygotował mszy chór Presto Cantabile.

W piątek 21 sierpnia rozpoczną się obchody setnej rocznicy wybuchu II Powstania Śląskiego.  O godz. 14.00 w kościele pw. Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask w Urbanowicach odprawiona zostanie msza święta (oprawa muzyczna chór Cantate Deo). Po mszy nastąpi przemarsz z Orkiestrą Dętą Kopalni KWK Piast – Ziemowit do ronda im. Wiktora i Tomasza Szczygieł oraz ks. Leona Szkatuły przy ul. Turyńskiej (nastąpi poświęcenie nowo powstałych rond). Około godziny 15.45 rozpoczną się uroczystości pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Urbanowicach. Nastąpi złożenie kwiatów, odczyt wygłosi prof. Marian Małecki (autor książek o powstaniach śląskich), o salwę honorową zadba Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pszczynie. O godz. 16.30 w ogrodzie Klubu Urbanowice MCK zaplanowano spektakl „Gdzie ci będzie tak dobrze jak tu?” w wykonaniu Teatru Trip (obowiązują wcześniejsze zapisy). Po spektaklu panie z zespołu regionalnego „Urbanowiczanki” zapraszają do wspólnego śpiewania pieśni o tematyce powstańczej.

(pp)

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here