Tyszanie wyruszyli na Jasną Górę

0
Tyszanie wyruszają na pielgrzymi szlak; fot. J. Jędrysik

Dziś (26 lipca) z kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Tychach wyruszyła 34. Tyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy mają do pokonania ok. 100 kilometrów. Matce Boskiej Częstochowskiej pokłonią się w sobotę, 29 lipca. 

Wymarsz na pielgrzymi szlak poprzedziła msza św. w intencji uczestników pielgrzymki w starotyskiej świątyni. Przewodniczył jej ks. dziekan Józef Sołtys, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Tychach.

– Kiedy pielgrzymujemy, to zmagamy się z sobą. Z każdym kilometrem opada nasza maska i odkrywamy swoje prawdziwe „ja”. W deszczu, w upale… Bo przecież wypoczęci, przed kanapą tak często tę maskę zakładamy i gramy na całego – powiedział w kazaniu ks. Michał Kowalski, wikary parafii pw. Miłosierdzia Bożego, jeden z księży prowadzących tegoroczną pielgrzymkę.

W tym roku Tyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła po raz 34. Po wielu latach przerwy znów z kościoła Matki Tyskich Kościołów. Poprzednio bowiem pątnicy wychodzili z parafii św. Jadwigi Śląskiej (Glina Suble). Tam bowiem proboszczem był ks. Stefan Nowok, inicjator pielgrzymki, który prowadził ją 33 razy. Ks. Nowok w zeszłym roku przeszedł na emeryturę.

Do Częstochowy poszło ok. 120 osób. To o wiele mniej niż w latach poprzednich (liczba pątników przekraczała 300). Jednym z powodów niższej frekwencji jest zapewne fakt, że w poprzednim roku nie było pielgrzymki ze względu na zaangażowanie tyskich parafii w Światowe Dni Młodzieży. Najstarszy uczestnik ma 78 lat. Najmłodsza jest niespełna 5-letnia Dorotka. – Ona już była na Jasnej Górze, gdy byłam z nią w ciąży, teraz Dorotka idzie na własnych nogach – mówi jej mama Agnieszka Barczyk-Seweryn.

Tyszanie wyruszyli na szlak pod hasłem „Z Maryją głosimy Ewangelię”, wypisanym na pątniczych chustach i znaczkach. Przed wyruszeniem o godz. 9.30 pielgrzymów pobłogosławił ks. dziekan Józef Sołtys. Wśród kapłanów idących z wiernymi jest wspomniany już ks. Michał Kowalski, ks. Piotr Lewandowski, wikary parafii Świętej Rodziny oraz franciszkanin ojciec Ignacy Winiarski, tyszanin, posługujący w Panewnikach.

Dziś pielgrzymi dojdą do Chorzowa (do parafii św. Jadwigi). Czwartek zakończą noclegiem w Żyglinie (dzielnica Miasteczka Śląskiego), a piątek w Rudniku Małym (gmina Starcza, powiat częstochowski). Codziennie pokonywać będą ok 25 km. W sobotnie popołudnie tyszanie powinni wejść na jasnogórskie błonia, tradycyjnie – również w śląskich i górniczych strojach. W Częstochowie nocować będą w Domu Pielgrzyma. W sobotę będzie msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu o 14.00, a potem Droga Krzyżowa na klasztornych murach i nocne czuwanie. Pielgrzymi wrócą do Tychów autobusami po niedzielnej mszy św.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here