Tyszanin w finale Konkursu Chopinowskiego

0
Mateusz Krzyżowski; fot. FB/Mateusz Krzyżowski
Reklama

87 pianistów z całego świata zostało zakwalifikowanych do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wśród nich znalazł się Mateusz Krzyżowski z Tychów.

Wśród pianistów zakwalifikowanych do konkursu głównego przez jury eliminacji znalazło się: 22 Chińczyków, 14 Japończyków, 16 Polaków, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, a także reprezentanci Armenii, Tajpej, Kanady, Kuby, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego, dwukrotnie przekładane z powodu pandemii, odbyły się w dniach 12‒23 lipca 2021 r. w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Do muzycznego turnieju zgłosiło się ponad 500 pianistów z całego świata. 164 spośród nich zostało dopuszczonych do udziału w eliminacjach na podstawie przesłanych nagrań. Ostatecznie do eliminacji przystąpiło 151 pianistów, którzy przed jurorami i warszawską publicznością zaprezentowali wymagany konkursowym regulaminem program. Do konkursu zakwalifikowano 87 artystów.

Mateusz Krzyżowski; fot. EM

Wśród nich znalazł się Mateusz Krzyżowski z Tychów. Urodził się w 1999 r. Grę na instrumencie rozpoczął w wieku 5 lat. Jest absolwentem Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach i Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Sebastiana Nawrockiego. Obecnie to student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie profesor Joanny Ławrynowicz-Just.

Reklama

Jego zainteresowania obejmują rozległe rejony związane z twórczością artystyczną, począwszy od wirtuozerii instrumentalnej poprzez muzykę wokalną baroku do współczesności, do muzyki improwizacji oraz prób własnej kompozycji.

Od 2009 r. należał do Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci Wybitnie Zdolnych z siedzibą w Warszawie. W latach 2009-2013, 2016-2017 otrzymywał stypendia „Tyskie Orły” w dziedzinie kultury i sztuki przyznane przez prezydenta miasta Tychy. W 2019 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Tychy w Dziedzinie Kultury.

Mateusz jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w 2018 r. zajął 2. miejsce w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Inauguracja tegorocznego Konkursu Chopinowskiego zaplanowana jest na 2 października w Filharmonii Narodowej. Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 3‒20 października. Zwieńczeniem będzie uroczysta gala wręczenia nagród wraz z koncertem laureatów, która będzie miała miejsce 21 października w Teatrze Wielkim ‒ Operze Narodowej. Zwycięzca konkursu otrzyma złoty medal oraz I nagrodę w wysokości 40 000 euro.

Pełna lista zakwalifikowanych pianistów – TUTAJ.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here