Ubóstwo energetyczne w budynkach wielorodzinnych. Pomoc dla lokatorów

0
fot. Henryk Niestrój z Pixabay
Reklama

Ubóstwo energetyczne dotyka również lokatorów mieszkań komunalnych. Tutaj pokrywa się ono w największym stopniu z ubóstwem dochodowym. Formą pomocy dla ubogich energetycznie lokatorów są np. dodatki mieszkaniowe.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, odpowiadając na początku lipca 2020 r. na interpelację w sprawie problemu ubóstwa energetycznego złożoną przez posłanki Hannę Gill-Piątek oraz Beatę Maciejewską, poinformowało m.in., że zgodnie z raportami Instytutu Badań Systemowych ograniczenie ubóstwa energetycznego w postaci braku komfortu cieplnego wymaga ukierunkowania interwencji na wynajmowane budynki wielorodzinne w miastach, zwłaszcza te, w których znajdują się mieszkania komunalne oraz te nieposiadające centralnego ogrzewania.

Jednym z narzędzi wsparcia lokatorów jest system dodatków mieszkaniowych. To forma pomocy państwa dla osób, które nie są w stanie pokryć kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania. Jak czytamy w lipcowej odpowiedzi na interpelację, w ramach dodatku mieszkaniowego przyznawany jest tzw. ryczałt na pokrycie kosztów ogrzewania mieszkania, jeżeli lokal mieszkalny nie jest wyposażony w: instalację doprowadzającą energię cieplną do celów ogrzewania, w instalację ciepłej wody, w instalację gazu przewodowego z zewnętrznego źródła znajdującego się poza lokalem mieszkalnym. Natomiast osoby, których mieszkania są wyposażone w instalację c.o. otrzymują formę dopłaty do kosztów ogrzewania w postaci wyższego dodatku mieszkaniowego. Beneficjenci muszą spełniać jednak określone kryteria dochodowe i powierzchniowe, bo dodatek mieszkaniowy adresowany jest do osób ubogich w sensie dochodowym, ale osoby takie często są jednocześnie osobami ubogimi energetycznie.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że w przypadku budynków wielorodzinnych, krajowy i regionalny system wsparcia termomodernizacji budynków mieszkalnych obejmuje: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Regionalne Programy Operacyjne (RPO) oraz (należący do właściwości Ministerstwa Rozwoju) Program Wspierania Termomodernizacji i Remontów. Wsparcie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów w postaci premii termomodernizacyjnej i premii remontowej (wsparcie bezzwrotne) przeznaczone jest dla podmiotów posiadających zdolność kredytową i w znacznej mierze wykorzystywane jest przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

W odpowiedzi na interpelację czytamy, że w latach 2009-2019, w ramach działalności Funduszu Termomodernizacji i Remontów, przyznano ponad 31 tys. premii. Łączna kwota przyznanego wsparcia przekroczyła 1,7 mld zł i objęła 460,8 tys. mieszkań. Wartość inwestycji objętych wsparciem w ramach funduszu wyniosła ponad 11,1 mld zł.

Reklama

(pp), źródło: sejm.gov.pl

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj