Uczcili 100-lecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

0
Uczniowie ZS nr 1 z wizerunkiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego; fot. MCK Tychy
Reklama

W Tychach 22 stycznia br. – w 100-lecie urodzin – uczczono pamięć Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, wybitny poety pokolenia Kolumbów, żołnierza Armii Krajowej, który zginął w powstaniu warszawskim. Uroczystość odbyła się na na jedynym w Polsce placu, którego patronem jest Baczyński.

Krzysztof Kamil Baczyński (1921-1944) – poeta czasu wojny, podchorąży Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów. W czasie okupacji związany z pismem „Płomienie” oraz miesięcznikiem „Droga”. W czasie wojny i powstania sporo pisał, także rysował. Wybuch wojny uniemożliwił mu podjęcie studiów w Akademii Sztuk Pięknych. Więcej o twórczości i życiu poety – TUTAJ.

Baczyński zginął w czwartym dniu powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu „Parasol” AK. Poległ na posterunku w pałacu Blanka 4 sierpnia 1944 r. w godzinach popołudniowych, śmiertelnie raniony przez strzelca wyborowego ulokowanego prawdopodobnie w gmachu Teatru Wielkiego. Pochowany pierwotnie na tyłach pałacu. Po wojnie ciało przeniesiono na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. W powstaniu warszawskim, 1 września 1944 r., zginęła także żona Baczyńskiego – Barbara Drapczyńska.

22 stycznia na placu Baczyńskiego w Tychach uczczono 100. urodziny poety. Uroczystość zorganizowała młodzież z Zespół Szkół nr 1 w Tychach wraz z nauczycielami, Śląskim Towarzystwem Kultury i władzami miasta.

Tyski plac jest jedynym w Polsce, który nosi imię Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Od 2010 r. znajdują się tu trzy kostki poezji z wierszami poety („Erotyk”, „Idylla kryształowa” i „Elegia o…”). Przeczytać je mogą również osoby niewidome za pomocą pisma Braille’a.

Reklama

Na kostkach poezji uczniowie ZS nr 1 położyli białe i czerwone róże i zapalili znicze. Zabrzmiały utwory poety wyśpiewane przez Ewę Demarczyk. Kwiaty złożył również Michał Gramatyka, poseł na Sejm RP.

Uchwałą Sejmu RP 27 listopada 2020 r. Baczyński został jednym z patronów 2021 r. Pozostałymi patronami zostali: Stanisław Lem, Tadeusz Różewicz, Cyprian Kamil Norwid i kardynał Stefan Wyszyński. Ten rok to również Rok Konstytucji 3 Maja.

(JJ)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here