Uczcili pamięć zestrzelonych radzieckich lotników

1
Znicze zapalone przy szczątkach ciał lotników przez ekipę poszukiwawczą; fot. Arkadiusz Dominiec

Przedstawiciele ekipy poszukiwawczej, która dziś (19 stycznia) w Bieruniu, w Lesie Gołys, odkryta szczątki ciał pilotów radzieckich, zestrzelonych dokładnie 75 lat temu, uczciła ich pamięć, zapalając znicze oraz odmawiając „Ojcze nasz” i „Wieczny odpoczynek”.

W Lesie Gołys prace archeologiczne prowadzono w sobotę i niedzielę, 18-19 stycznia br. Oprócz szczątków ludzkich znaleziono też wiele fragmentów zestrzelonego bombowca B-25 Mitchell. Była to amerykańska maszyna, którą użytkowała także Armia Radziecka. Nad Bieruniem została zestrzelona przez Niemców 19 stycznia 1945 r.

Eksplorację terenu prowadził Arkadiusz Dominiec, właściciel Muzeum Śląskiego Września 1939 r. w Tychach i jego współpracownicy ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 73 Pułk Piechoty i Stowarzyszenia „Husaria” z Mysłowic oraz Olaf Popkiewicz i Sebastian Witkowski z programu „Poszukiwacze historii”, emitowanego w stacji telewizyjnej Polsat Play.

Prace przerwano z chwilą ujawnienia szczątków. W niedzielę 19 stycznia na miejsce wezwano policję i prokuraturę. Mundurowi wraz z strażakami będą pilnować znaleziska przez całą noc.

AKTUALIZACJA – NAJNOWSZE USTALENIA DOTYCZĄCE SZCZĄTKÓW I ŚMIERCI LOTNIKÓW Z 25.01.2020)

Fot. Arkadiusz Dominiec

O znalezisku pisaliśmy tutaj:

Sensacyjne odkrycie z czasów II wojny światowej – szczątki ciał radzieckich pilotów

Bieruń: Moment odnalezienia szczątków radzieckiego lotnika

Sensacyjne odkrycie z czasów II wojny światowej w Bieruniu. Zobacz moment odnalezienia szczątków radzieckiego lotnika. Więcej jutro (21 stycznia) w papierowym wydaniu dwutygodnika #NoweInfo oraz w e-wydaniu: bit.ly/2v8hV0MNa filmie: archeolog Olaf Popkiewicz, prowadzący w Polsat Play program "Poszukiwacze historii" oraz Arkadiusz Dominiec z Muzeum Historii Śląskiego Września 1939 r.

Opublikowany przez Nowe Info Poniedziałek, 20 stycznia 2020

Ⓒ Materiał jest chroniony prawami autorskimi. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here