Uczcili pamięć pszczyńskich Żydów

0
Sławomir Pastuszka (z prawej), fot. powiat pszczyński

„Pamięci Żydów deportowanych przez Niemców z Pszczyny w maju 1940 roku i czerwcu 1942 r. zamordowanych w KL Auschwitz i innych obozach zagłady oraz wszystkich Żydów związanych z Pszczyną, którzy podzielili tragiczny los współbraci w czasie Holocaustu” – to słowa, które znajdują się na pamiątkowej tablicy zamontowanej na elewacji budynku pszczyńskiego dworca PKP.

14 maja znicze pod tablicą złożyli starosta pszczyński Barbara Bandoła, zastępca burmistrza Pszczyny Piotr Sidzina, sekretarz powiatu pszczyńskiego Szymon Sekta oraz Sławomir Pastuszka, opiekun cmentarza żydowskiego, znawca dziejów pszczyńskich Żydów.

Sławomir Pastuszka opowiedział o tragicznych losach Żydów, którzy nie uniknęli deportacji. Wskazał również pojedyncze historie ludzi, którym udało się uniknąć śmierci. Tych niestety było niewielu.

– Brutalnie pozbawiono ich domu, małej ojczyzny, obdarto z własnej tożsamości i wbrew woli deportowano do obcego miasta. Po przyjeździe ich życie odwróciło się do góry nogami – mówił S. Pastuszka. Historyk, członek Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach oraz potomek deportowanych, odmówił także modlitwę „El Male Rachamim” za dusze zmarłych.

Tablica pamięci została zawieszona na południowej ścianie dworca kolejowego w Pszczynie z inicjatywy Sławomira Pastuszki w październiku ubiegłego roku. Ufundowały ją samorządy, powiat pszczyński oraz gmina Pszczyna.

(r), źrodło: UM Pszczyna, powiat pszczyński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here