Uczczono 101. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego

0
Kwiaty składają przedstawiciele stowarzyszenia Tychy Nasza Mała Ojczyzną fot. ZB

Dzisiaj (15 sierpnia) uczczono w Tychach 101. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. Odprawiono mszę świętą w intencji powstańców i ich rodzin. Złożono kwiaty przed pomnikiem Poległych Powstańców Śląskich w Czułowie.

I Powstanie Śląskie wybuchło w Tychach w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. Dzisiaj w Tychach Czułowie uczczono bohaterów tego powstańczego zrywu. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 mszą świętą odprawioną w kościele pw. Świętego Krzyża w intencji poległych powstańców i błogosławieństwa dla ich rodzin. Mszę odprawili: ks. Krzysztof Anczok, proboszcz parafii Świętego Krzyża oraz ks. dziekan Janusz Lasok, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Tychach.  Ksiądz Anczok przypomniał, że wiara łączy się z patriotyzmem. Po mszy, ok. godz. 11.15, od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęła się skromna uroczystość przed pomnikiem Poległych Powstańców Śląskich w Czułowie zorganizowana przez Miejskie Centrum Kultury.

Wojciech Wieczorek, redaktor gminnego tygodnika „Twoje Tychy”, w krótkim przemówieniu stwierdził m.in. że nie żyją już powstańcy śląscy, dlatego tak ważne są miejsca, jak to w Czułowie, upamiętniające ich bohaterską walkę. Radny Józef Twardzik przypomniał historię budowy pomnika w Czułowie i podkreślił, że jest to miejsce uświęcone krwią. Poległ tu w walce powstaniec Franciszek Mróz, a po agresji Niemiec w 1939 r. pomnik został zburzony, a inicjator budowy Józef Deda został aresztowany i zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym.

Kwiaty pod pomnikiem złożyli m.in. przedstawiciele marszałka województwa śląskiego, władz miasta, wiceprzewodniczącej Senatu RP, klubów radnych, stowarzyszenia Tychy Naszą Małą Ojczyzną, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, szkoły. Na koniec uroczystości odśpiewano „Rotę”. Oprawę muzyczną mszy świętej i uroczystości przed pomnikiem przygotował chór Cantate Deo.

(icz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here