Uczczono bohaterów Warszawy

0
Uroczystość przed pomnikiem gen. Stefana Grota-Roweckiego przy ul. Cyganerii w Tychach, 1.08.2019 r.; źródło: KGP Tychy

Uczczono bohaterów Warszawy. Wczoraj (1 sierpnia), w 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, przed pomnikiem gen. Stefana Grota-Roweckiego w Tychach członkowie Klubu Gazety Polskiej w Tychach uczcili bohaterskich powstańców.

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 (godzina „W”) w Warszawie wybuchło powstanie przeciw Niemcom. W 75 rocznicę tego wydarzenia Klub Gazety Polskiej w Tychach modlitwą, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed pomnikiem gen. Stefana Grota-Roweckiego (przy ul. Cyganerii) uczcił bohaterskich powstańców.

Janusz Jabłoński, przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Tychach, informuje nas, że modlitwę w intencji poległych poprowadził Andrzej Czech. Zakończono ją, gdy o godz. 17.00 zabrzmiały syreny. Przed złożeniem kwiatów wspomniano o generale Stefanie Roweckim (pseudonim „Grot”), Komendancie Głównym Związku Walki Zbrojnej-AK. Aresztowany, przebywał w niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen. Został przez Niemców zamordowany z zemsty za wybuch Powstania Warszawskiego. Egzekucji dokonano w nocy z 1 na 2 sierpnia 1944 r.

Po złożeniu kwiatów emerytowany kapitan Armii Krajowej opowiedział jak w 1949 i 1950 roku polscy harcerze, pomimo stalinowskich represji, czcicili pamięć o Powstaniu Warszawskim. Inna uczestniczka tyskich uroczystości opowiedziała o losach swojej rodziny (jako 6-letnie dziecko była w powstańczej Warszawie).

(pp)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here