Uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych

0
Fot. J. Jędrysik

Dziś (1 marca) w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych na placu Baczyńskiego w Tychach złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą upamiętniającą żołnierzy podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego.

Żołnierzy Wyklętych uczcili przedstawiciele senatora RP Czesława Ryszki, Wojskowej Komendy Uzupełnień, klubu radnych PiS, Stowarzyszenia Kibiców GKS Tychy „Tyski Fan” oraz Klubu „Gazety Polskiej”. Przed złożeniem kwiatów odśpiewano hymn narodowy. W krótkim przemówieniu Janusz Jabłoński, przewodniczący Klubu „GP” wspomniał, że choć mamy wolną Polskę, to bohaterowie o nią walczący ciągle bywają opluwani.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został uchwalony przez Sejm w 2011 r. za kadencji prezydenta Bronisława Komorowskiego. Data nie była przypadkowa. 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci (strzałem w tył głowy) na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Ostatnim Żołnierzem Wyklętym zamordowanym przez komunistów był Józef Franczak „Lalek”. Było to w 1963 r.

W Tychach w najbliższą niedzielę, 3 marca br. odbędzie się nad Jeziorem Paprocańskim IV Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym ”.

(J)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here