Uczniowie z Tychów nagrodzeni w konkursie naukowym

0
Uczniowie ZS nr 1; fot. Robert Kowalewski/Centrum Nauki Kopernik
Reklama

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach zostali laureatami konkursu „Nauka dla Ciebie”. Jury wysoko oceniło ich projekt naukowy, którym był układ pomiarowy do badania oddziaływań magnetycznych.

Do naukowych zmagań zgłosiły się 54 drużyny z całej Polski. W sumie to ponad 1000 uczniów. Zadaniem konkursowym było przygotowanie i realizacja projektu badawczego, zaprojektowanie stacji doświadczalnej albo innowacyjnej pomocy dydaktycznej.

Prace oceniali jurorzy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczniowie z tyskiej szkoły (z klas gimnazjalnych 3a, 3b1 i 3b2) przygotowali swój projekt pod opieką dwojga nauczycieli – Barbary Zegrodnik i Michała Głatkiego.

Tomasz Rożek; fot. Robert Kowalewski/Centrum Nauki Kopernik

Gala konkursu odbyła się w Centrum Nauki Kopernik. Gratulacje zwycięzcom złożyli Robert Firmhofer, dyrektor Naczelny CNK oraz wiceminister Piotr Dardziński, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Gościem specjalnym był znany fizyk i dziennikarz – Tomasz Rożek, prowadzący program TV „Sonda 2”.

Reklama

Z województwa śląskiego nagrodzono jeszcze uczniów Szkoły Podstawowej nr 38 w Sosnowcu (badali, jak działa rollercoaster i dlaczego ludzie z niego nie wypadają, kiedy mknie maksymalnie rozpędzony) oraz z Szkoły Podstawowej nr 40 im. Karola Goduli w Rudzie Śląskiej (uczniowie zbudowali tunel aerodynamiczny, by zbadać, jak kształt i rozmiar umieszczanych w nim przedmiotów wpływają na ruch powietrza).

fot. Robert Kowalewski/Centrum Nauki Kopernik

Szkoły, z których pochodzą zwycięskie drużyny, otrzymały statuetki, pamiątkowe dyplomy oraz czeki na kwotę 6000 zł. Do nauczycieli opiekunów drużyn trafiły dyplomy oraz czeki na kwotę 1000 zł, natomiast uczniowie otrzymali dyplom dla drużyny oraz edukacyjne gry planszowe.

Konkurs „Nauka dla Ciebie” jest częścią większego programu o tej samej nazwie, realizowanego wspólnie przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To dzięki niemu dzieci z małych miejscowości mogą samodzielnie odkrywać prawa nauki pod okiem doświadczonych edukatorów. Zdobywanie wiedzy oparte na eksperymentowaniu budzi w dzieciach zaciekawienie nauką, daje radość i ośmiela do dalszych poszukiwań.

(JJ)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj