Udaremniona ustawka pseudokibiców w drodze na mecz w Tychach

0
Fot. KWP Katowice
Reklama

W sobotę 24 listopada, w związku z rozgrywanymi w naszym regionie meczami piłkarskimi, doszło do kilku incydentów z udziałem agresywnych pseudokibiców. Policja interweniowała w Mikołowie, Orzeszu i w Przyszowicach, gdzie udaremniła zaplanowaną bijatykę chuliganów (tzw. ustawkę) udających się na mecz GKS Tychy – GKS Jastrzębie-Zdrój.

W sobotę mundurowi z katowickiego oddziału prewencji wspierani przez kolegów z pododdziału w Częstochowie mieli pełne ręce roboty. Do pierwszych interwencji doszło w powiecie mikołowskim podczas zabezpieczenia przejazdu kibiców zmierzających do Pawłowic na mecz drużyn Pniówek Pawłowice – Ruch Chorzów.

Najpierw na parkingu przy centrum handlowym w Mikołowie policjanci zostali poinformowani przez pracownika ochrony, że jeden z członków zebranej grupy kradł w sklepie. Podczas ujęcia 20-latka na mundurowych ruszyła grupa agresywnych mężczyzn, którzy próbowali przeszkodzić policjantom w wykonywanych obowiązkach. Osoby te nie reagowały na wydawane przez funkcjonariuszy polecenia i rzucali w kierunku nich środkami pirotechnicznymi. Policjanci użyli środków przymusu bezpośredniego. Sprawca wykroczenia został ukarany mandatem.

Następnie w Orzeszu policjanci pod raz drugi nie dopuścili do naruszenia porządku i eskalacji agresywnych zachowań pseudokibiców. Cztery osoby zostały ukarane mandatami za popełnione wykroczenia.

Do najpoważniejszej interwencji doszło jednak w Przyszowicach w powiecie gliwickim na skrzyżowaniu trasy DK 44 z DW 921, gdzie mundurowi udaremnili tzw. ustawkę (zaplanowaną bijatykę). Na mecz GKS Tychy – GKS Jastrzębie autokarem jechali pseudokibice Piasta Gliwice (mają „sztamę” z chuliganami z Jastrzębia). Kiedy autokar zatrzymał się na światłach, grupa około 100 zamaskowanych osób ubranych na biało i z założonymi kominiarkami. Według portalu Stadionowi Oprawcy, byli to chuligani sympatyzujący z Górnikiem Zabrze, ROW Rybnik i GKS Katowice.

Reklama

Mundurowi nie dopuścili do konfrontacji Użyli pałek, gazu, granatów hukowych oraz gumowych pocisków w kierunku najbardziej agresywnych napastników. W wyniku tej interwencji nikt nie odniósł obrażeń. Policjanci zatrzymali pięć osób w wieku 21-23 lat, mieszkańców Rudy Śląskiej, którzy usłyszeli już zarzuty udziału w zbiegowisku, a prokurator objął ich policyjnym dozorem i zastosował poręczenie majątkowe.

(JJ)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here