Ulica Stefana Grota-Roweckiego zamieniona w deptak

0
Oznaczenie Tyskiego Szlaku Spacerowego, fot, ZB

Jutro (22 września) z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu ulica Stefana Grota-Roweckiego w Tychach zostanie przez 7 godzin zamknięta dla samochodów. Będzie tu można spacerować. Natomiast już dzisiaj (21 września) rozpocznie się 143 Tyski Nocny Rajd Rowerowy.

Jak informuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, w niedzielę 22 września na ul. gen Stefana Grota – Roweckiego odbędzie się wielki finał Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu – Dnia bez Samochodu. Od godziny 11.00 do 18.00 krótki odcinek tej ulicy (od ul. Skłodowskiej-Curie do ul. Cyganerii) będzie zamknięta dla ruchu pojazdów. Na jezdni pojawią się piesi, rowerzyści, biegacze, szczudlarze – po to (jak słyszymy), by pokazać, że miasto jest nie tylko dla samochodów.

– W tym roku przewodnim hasłem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest hasło: „chodź z nami”, dlatego tego dnia to piesi będą najważniejsi, a ulica Grota- Roweckiego zamieni się w deptak z miejscami do relaksu i odpoczynku – mówi Iwona Ciepał, naczelnik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Tychach.

Również 22 września o godz. 11.00 rozpocznie się wycieczka z przewodnikiem Tyskim Szlakiem Spacerowym. Miejsce zbiórki: placu św. Anny. Szlak liczy prawie 8,5 km i wiedzie specjalnie oznaczoną trasa do Paprocan. Po drodze znajdują się np. Stadion Zimowy, Tężnię Solankową czy Budynek Miastoprojektu. Uczestnicy niedzielnej wycieczki przejdą na ul. Grota- Roweckiego, gdzie będzie czekało na nich wiele atrakcji.

Natomiast od godziny 11.30 organizatorzy zapraszają na warsztaty z pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego( 11:30, 13:00, 15:30, 17:00), warsztaty Nordic walking (godz. 12.30, 16.30) zakończone wspólnym spacerem z instruktorem, warsztaty i pokazy na rowerach BMX z grupą Pineapple BMX (godz. 12.00, 13.30, 16.00). W programie także szkoła zdrowego biegania prowadzona przez fizjoterapeutę i trenera personalnego, stanowiska VR (wirtualna rzeczywistość) i szkoła szczudlarzy. Dodatkowe atrakcje to fotobudka, kącik dla najmłodszych oraz wystawa zabytkowych autobusów.

– Pierwszy z nich to Jelcz 043 RTO „Ogórek”, a drugi to Jelcz M11 – mówi Michał Kasperczyk, rzecznik prasowy PKM Tychy. – Jeden z pojazdów będzie ustawiony na terenie wydarzenia, natomiast drugi (M11) będzie jeździć po mieście na krótkich zapętlonych trasach.

O godzinie 12.00, jak słyszymy, rozpocznie się II partnerski Rajd Rowerowy Tychy – Bieruń – Tychy (24 km). Każdy uczestnik dostanie kamizelkę odblaskową. Dzisiaj (21 września o godz. 21:30) zaplanowano 143 Tyski Nocny Rajd Rowerowy (start: Park Suble parking przy kościele Św. Jadwigi Śląskiej).

W niedzielę 22 września po mieście kursować będzie bezpłatna linia autobusowa 390. Autobusy z tym numerem przejadą przez przystanki „Niepodległości” oraz „Grota Roweckiego” dowożąc ludzi na imprezę.

(pp)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here