Umowa na adaptację „pałacu biskupiego” na dom opieki społecznej

0
Tak zwany pałacyk biskupi w Kobiórze kupiony przez miasto Tychy z przeznaczeniem na dom opieki społecznej; fot. Jarosław JĘDRYSIK

Umowa na adaptację „pałacu biskupiego” na dom opieki społecznej. Wczoraj (29 kwietnia) miasto Tychy podpisało umowę na przebudowę należących do niej od dwóch lat obiektów budowlanych przy ul. Promnickiej 53 w Kobiórze (tzw. „pałacu biskupiego”) na dom opieki społecznej. Koszt tej inwestycji ma wynieść ok. 8 mln zł.

28 września 2017 r. miasto Tychy kupiło od Archidiecezji Katowickiej Kościoła Rzymskokatolickiego ponad 3-hektarową nieruchomość w Kobiórze przy ul. Promnickiej 53 – tak zwany „pałac biskupi”. Umowę notarialną o wartości ponad 9,6 mln zł podpisali prezydent Tychów Andrzej Dziuba i ks. abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Nieruchomość, którą kupiły Tychy (z przeznaczeniem na dom opieki społecznej), była mniejsza od obszaru widniejącego w uchwale Rady Miasta Tychy z 22 czerwca 2017 r., zezwalającej prezydentowi na dokonanie tej transakcji. 29 kwietnia 2019 r., jak informuje Urząd Miasta Tychy, podpisano umowę na adaptację nabytej dwa lata temu nieruchomości na dom pomocy społecznej.

– Ruszyły prace projektowe, a teraz rozpocznie się wdrażanie tego projektu w życie – informuje UM Tychy. – Przekazanie placu budowy wykonawcy: Przedsiębiorstwu Budowlanemu Mazur z Jankowic, nastąpi, zgodnie z umową, w ciągu 7 dni.

– Obiekt zmieni swoją początkową funkcję, musimy więc go przystosować do potrzeb osób starszych dlatego zakres prac obejmuje m.in. wyburzenie części istniejących ścian działowych oraz stropów i wykonanie nowych – mówi Joanna Kudela, naczelnik Wydziału Realizacji Inwestycji UM Tychy. – W niektórych miejscach konieczna jest także przebudowa schodów oraz montaż windy i podnośników hydraulicznych do komunikacji z poszczególnymi kondygnacjami.

– W Tychach, tak jak w wielu innych miastach, brakuje miejsc dla osób wymagających opieki – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. – Dlatego od jakiegoś czasu toczyliśmy dyskusje na ten temat. Już teraz znaczna część osób starszych, które z uwagi na wiek i stan zdrowia nie mogą sprostać trudom życia codziennego, jest lokowana w innych miastach na terenie naszego województwa. Mamy świadomość, że w starzejącym się społeczeństwie potrzeby będą jeszcze większe, a zapotrzebowanie na zapewnienie całodobowej opieki osobom starszym i chorym będzie rosło.

Koszt inwestycji, jak słyszymy, szacowany jest na ok. 8 mln złotych. Wykonawca w ciągu najbliższych 15 miesięcy zobowiązany jest do przeprowadzenia adaptacji istniejących budynków oraz do zagospodarowania części terenu. Część prac polegać będzie na konserwacji istniejących elementów drewnianych oraz częściowej przebudowie lub rozbudowie instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Wykonawca, zgodnie z umową, zobowiązany jest też do wykonania miejsc parkingowych, obiektów tzw. małej architektury, a także do zapewnienia nadzorów specjalistycznych i uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

Zgodnie z umową adaptacja nieruchomości na potrzeby domu opieki społecznej ma zakończyć się do końca czerwca 2020 roku. W ośrodku tym, jak słyszymy, przebywać będzie co najmniej 60 osób.

(pp)

Tychy kupiły tzw. „pałac biskupi”. Ma tu być dom pomocy społecznej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here