Umowa na połączenie ulicy Grota-Roweckiego z Oświęcimską w Tychach

0
Podpisanie umowy; fot. UM Tychy
Reklama

Umowa na połączenie ulicy Grota-Roweckiego z Oświęcimską w Tychach. Wczoraj (16.10) podpisano umowę o wartości 26 mln zł na budowę łącznika między ulicami Stefana Grota-Roweckiego i Oświęcimską w Tychach. Nowa droga będzie miała długość ok. 1 km. Jej budowa ma zakończyć się w połowie grudnia przyszłego roku.

Jak informuje nas Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, do przetargu na budowę łącznika ulic Grota-Roweckiego i Oświęcimskiej stanęło pięć firm. Zwyciężyło Przedsiębiorstwo Budowlano – Drogowe Drogopol Z.W i z tą firmą 16 października została podpisana umowa na 26 mln zł (miasto pozyskało na ten cel blisko 10 mln złotych dofinansowania z subwencji ogólnej).

– Zadanie podzielono na dwa etapy – informuje Ewa Grudniok. – W pierwszym zostanie wykonanie połączenie ulicy Grota-Roweckiego z ulicą Jaworową, a w drugim przebudowane będzie skrzyżowanie ulic Oświęcimskiej, Czarnej i Sadowej.

– W skład pierwszego etapu wchodzi budowa mostu nad Potokiem Tyskim, przebudowa skrzyżowań z ulicami Starokościelną i Sadową oraz całej infrastruktury towarzyszącej – mówi Miłosz Stec, wiceprezydent Tychów do spraw infrastruktury. – Projektowane są również chodniki dla pieszych oraz ścieżki rowerowe.

Reklama

– Etap drugi obejmuje przebudowę skrzyżowania ulic Oświęcimskiej, Czarnej i Sadowej z dostosowaniem jego parametrów do istniejącego i prognozowanego natężenia ruchu – wyjaśnia Wojciech Łyko, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. – Istniejące skrzyżowanie zwykłe, jak słyszymy, zastąpione zostanie skrzyżowaniem z sygnalizacją świetlną i dodatkowymi pasami.

Nowa droga ma poprawić komunikację w mieście, zwłaszcza przy wjeździe do centrum Tychów od strony ulicy Jaworowej i Sadowej.

– Na realizację tej inwestycji czekaliśmy 18 lat! – informuje Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. – Z różnych powodów, m.in. protestu jednego z mieszkańców, do tej pory nie mogliśmy jej zrealizować. Tym bardziej cieszę się, że nareszcie powstanie. To bardzo ważne, bo w Tychach, tak jak w każdym mieście w naszym kraju, z roku na rok samochodów przybywa. Powoduje to zwłaszcza w godzinach szczytu problemy komunikacyjne, dlatego każda droga, która pomoże rozładować ruch i odciążyć główne drogi wyjazdowe do miasta jest istotna. Ta z pewnością zostanie doceniona przez kierowców wjeżdżających do Tychów od strony północnej.

– Dzięki tej inwestycji powstanie alternatywne połączenie do alei Bielskiej i częściowo ulicy Katowickiej – mówi Ewa Grudniok. – Przekazanie placu budowy odbędzie się w przyszłym tygodniu. W listopadzie wykonawca planuje rozpocząć prace. Zgodnie z umową na wykonanie niemal kilometrowego odcinka nowej drogi będzie miał ponad rok – do 15 grudnia 2019 roku.

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here