Umowa na zorganizowanie Światowej Konferencji Antydopingowej w Katowicach

0
Podpisanie umowy na terenie Stadionu Śląskiego, 18.04.2019 r.; fot. ZB

Umowa na zorganizowanie Światowej Konferencji Antydopingowej w Katowicach. Dzisiaj (18 kwietnia) na Stadionie Śląskim Witold Bańka, minister sportu i turystyki, oraz Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, z Wojciechem Kałużą, wicemarszałkiem, podpisali umowę o współpracy przy zorganizowaniu w tym roku Światowej Konferencji Antydopingowej w Katowicach. Weźmie w niej udział ok. 2 tys. osób ze wszystkich kontynentów.

Światowa Konferencja Antydopingowa odbędzie się w dniach 5-7 listopada 2019 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Zgodnie z zawartą dzisiaj (18 kwietnia) umową województwo śląskie będzie partnerem wydarzenia, a marszałek Jakub Chełstowski weźmie udział w pracach Komitetu Honorowego Konferencji.

– Katowice i województwo śląskie staną się w listopadzie światową stolicą polityki antydopingowej, a najważniejsze osobistości świata sportu będą dyskutować o tym, jak zapobiegać temu zjawisku, na rok przed igrzyskami w Tokio – mówił Witold Bańka, minister sportu i turystyki. – Dziękuję za to, że województwo śląskie będzie partnerem tego wydarzenia, to ważne w kontekście walki z dopingiem w sporcie, ale równie istotne w kwestii promocji tego atrakcyjnego, nowoczesnego i otwartego na ludzi regionu.

– Wartości w sporcie są dla nas niezwykle ważne, dlatego chcemy włączyć się w organizację Światowej Konferencji Antydopingowej – mówił z kolei marszałek Jakub Chełstowski. – Cieszę się, że najważniejsze decyzje dotyczące walki z dopingiem w sporcie zapadną w naszym regionie, szczególnie w sytuacji gdy organizujemy najważniejsze wydarzenia lekkoatletyczne w Polsce oraz staramy się o organizację mistrzostw Europy w 2024 r. Chcemy edukować młodych ludzi, ale również promować województwo śląskie, jako region w którym mogą odbywać się najważniejsze wydarzenia sportowe na świecie”.

Światowa Konferencja Antydopingowa jest organizowana przez WADA (Światowa Agencja Antydopingowa). Kandydatem Europy na szefa WADA jest Witold Bańka (tyszanin, który mieszka obecnie w Bojszowach). Pytany 18 kwietnia o swoje szanse stwierdził, że nie czuje się faworytem, ale zapowiedział walkę do końca.

Kilka dni temu Polska Agencja Antydopingowa wraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki zainaugurowała w Warszawie kampanię informacyjno-edukacyjną „GRAMY FAIR” #NIEdladopingu. Do najważniejszych celów kampanii należy przybliżenie problematyki antydopingowej i edukacja młodych ludzi w kontekście dopingu w sporcie. Ambasadorami kampanii zostali znani sportowcy m.in. Luiza Złotkowska, Monika Pyrek, Angelika Cichocka, Jan Błachowicz, Michał Daszek i Arkadiusz Moryto.

(icz)

Witold Bańka kandydatem Europy na szefa Światowej Agencji Antydopingowej

Dodaj komentarz