Umowy Polski z Japonią i USA. Współpraca na polu CTW

0
fot. pixabay
Reklama

W lutym br. w Warszawie przedstawiciele rządów polskiego i japońskiego podpisali Memorandum o Współpracy w zakresie Czystych Technologii Węglowych (CTW). Wcześniej memorandum o współpracy w zakresie CTW podpisali przedstawiciele Głównego Instytutu Górnictwa oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla z Narodowym Laboratorium Technologii Energetycznych Departamentu Energii USA.

Jak podaje Ministerstwo Energii w Serwisie Rzeczpospolitej Polskiej (gov.pl), podpisanie umowy z Japończykami odbyło się przed uroczystym otwarciem IV Polsko-Japońskiego Seminarium Czystego Węgla, zorganizowanego przez Ministerstwo Energii, Ministerstwo Handlu i Przemysłu Japonii, Japońskie Centrum Energetyki Węglowej oraz Agencję do Spraw Rozwoju Nowych Technologii Energetycznych i Przemysłowych.

Memorandum, jak czytamy, określa ramy polsko-japońskiej współpracy w zakresie rozwoju i promowania czystych technologii węglowych ze szczególnym uwzględnieniem gazyfikowania węgla.

Współpraca polsko-japońska na polu czystych technologii węglowych rozpoczęła się w 2013 r., wtedy to odbyło się pierwsze Polsko-Japońskie Seminarium Czystego Węgla. Kolejne seminaria miały miejsce w 2016 r. i 2017 r.

Japonia to nie jedyny kraj, z którym Polska nawiązała współpracę w dziedzinie CTW. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, już w 2008 r. Główny Instytut Górnictwa, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Narodowe Laboratorium Technologii Energetycznych Departamentu Energii USA podpisały w Katowicach memorandum dotyczące współpracy w zakresie m.in. upłynniania i zgazowania węgla (także pokładów zalegających pod ziemią), współspalania węgla z innymi paliwami, doskonalenia czystych technologii spalania tego surowca oraz badania możliwości wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla.

Reklama

(pp)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj