UOKiK podejrzewa, że w Tychach doszło do zmowy przetargowej, w wyniku której miasto mogło stracić miliony zł

0
Samochód spółki Master biorący udział w akcji odśnieżania miasta Tychy, fot. ZB

Wczoraj (2 grudnia) Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakomunikował, że wszczął postępowanie antymonopolowe wobec spółek, które podejrzewa o zmowę podczas przetargu na odśnieżanie i utrzymanie w czystości tyskich ulic w latach 2015-2018. UOKiK postawił zarzuty pięciu przedsiębiorcom. Wśród podejrzewanych jest międzygminna spółka Master Odpady i Energia. Według UOKiK miasto Tychy mogło stracić na takim działaniu nawet kilka milionów zł.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął pod lupę przetarg na „zimowe utrzymanie i pozimowe oczyszczanie dróg oraz letnie utrzymanie czystości” w Tychach w latach 2015-2018 i po przeanalizowaniu sprawy podejrzewa, że doszło do zmowy przetargowej.

Najkorzystniejszą i jednocześnie najtańszą ofertę złożyło wówczas, jak czytamy na stronie internetowej UOKiK, konsorcjum dwóch spółek: Bio-Ekos z Nowego Chechła oraz Eko Ogród z Tychów. Nie uzupełniło jednak niezbędnych dokumentów i tym samym nie podpisało umowy. UOKiK podejrzewa, że było to celowe działanie, którego celem był wybór przez zamawiającego droższej oferty innego konsorcjum złożonego z firm: V&T z Tarnowskich Gór, Master Odpady i Energia z Tychów oraz An-Eko z Tychów.

– W listopadzie 2019 r. wszczęliśmy postępowanie antymonopolowe przeciwko Bio Eko z Nowego Chechła, V&T z Tarnowskich Gór oraz Eko Ogród, Master Odpady i Energia i An-Eko z Tychów, które w przetargu na zimowe utrzymanie i pozimowe oczyszczanie dróg oraz letnie utrzymanie czystości w Tychach 2015-2018 mogły zawrzeć niedozwolone porozumienie – zakomunikował Michał Holeksa, wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Podejrzewamy, że w wyniku tej zmowy miasto Tychy mogło stracić nawet kilka milionów złotych, płacąc drożej za usługi. Dowody w tej sprawie pozyskaliśmy z przeszukania przeprowadzonego w 2018 roku. Za udział w zmowie przetargowej grozi kara finansowa do 10 proc. obrotu. Ponadto zmowa jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3.

Jak ustalił UOKiK, najkorzystniejszą i jednocześnie najtańszą ofertę w przetargu na „zimowe utrzymanie i pozimowe oczyszczanie dróg oraz letnie utrzymanie czystości” w Tychach w latach 2015-2018 złożyło konsorcjum dwóch spółek: Bio-Ekos z Nowego Chechła oraz Eko Ogród z Tychów. Nie uzupełniło jednak niezbędnych dokumentów i tym samym nie podpisało umowy. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że było to celowe działanie, w którym chodziło o wybór przez zamawiającego droższej oferty innego konsorcjum, firm: V&T z Tarnowskich Gór, Master Odpady i Energia [spółka, w której miasto Tychy jest głównym udziałowcem – przyp. ZB] oraz An-Eko z Tychów.

– Przeprowadziliśmy przeszukania w siedzibach spółek i znaleźliśmy dowody, które mogą wskazywać na zawarcie zmowy przez konsorcja – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK. – Miasto mogło stracić na takim działaniu nawet kilka milionów złotych.

Poprosiliśmy o komentarz Ewę Grudniok, rzecznik prasową Urzędu Miasta Tychy. Otrzymaliśmy od niej następująca odpowiedź: „O tym czy doszło do zmowy przetargowej na utrzymanie czystości w Tychach rozstrzygnie postępowanie UOKiK – nie będziemy tego komentować.”

Przy okazji sprawy z Tychów UOKiK przypomina o swoim programie pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów, m.in. od byłych i obecnych pracowników firm naruszających prawo.
– Jeżeli wiesz o praktykach ograniczających konkurencję, zawiadom UOKiK – apeluje urząd antymonopolowy. – Skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 22 55 60 500 lub adresem sygnalista@uokik.gov.pl. Wszystkie dane na temat programu dla sygnalistów znajdują się na stronie https://konkurencja.uokik.gov.pl/.

 

Zdzisław BARSZEWICZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here