Urodziny kościoła, który pokonał komunę w Tychach

0
Kościół św. Jana Chrzciciela w Tychach

Urodziny kościoła, który pokonał komunę w Tychach. Dzisiaj mija 58 lat od poświęcenia kościoła św. Jana Chrzciciela w Tychach – pierwszej świątyni wybudowanej (wbrew woli komunistycznych władz rządzących wówczas Polską) w socjalistycznych Nowych Tychach. Podczas mszy św. odprawionej o godz. 7.00 podziękowano Bogu za tę świątynię i za wszystkich, którzy przyczynili się do jej powstania i trwania.

Dokładnie 21 grudnia 1958 roku ks. biskup Herbert Bednorz poświęcił kościół św. Jana Chrzciciela. To ważna data dla Tychów, bo była to pierwsza świątynia wybudowana w socjalistycznym, a więc ateistycznym z założenia mieście, jakim miały być Nowe Tychy. Tym samym w walce o ateizację społeczeństwa władza komunistyczna poniosła w Tychach spektakularną klęskę.

Niewielu wie, że obecny kościół św. Jana Chrzciciela miał być początkowo pod wezwaniem Królowej Wszechświata – taki kamień węgielny poświęcił 21 września 1957 roku ks. biskup Herbert Bednorz. Zmiana wezwania to efekt osobistych starań ks. Jana Kapołki (św. Jan Chrzciciel był jego patronem). Podczas obchodów 40-lecia kościoła w nowym ołtarzu złożono relikwie bł. Tymoteusza Giaccardo.

W ciągu owych 58 lat proboszczami parafii św. Jana Chrzciciela w Tychach byli księża: Jan Kapołka (budowniczy kościoła), Józef Oleś, Adam Cisek, Henryk Oczadły, Engelbert Ramola; od 2005 r. proboszczem jest ks. Piotr Szołtysik

Niezwykłą historię kościoła św. Jana Chrzciciela w Tychach (w kontekście aktów bezbożnictwa i wandalizmu, na który jest obecnie narażony) opisaliśmy tutaj.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here