Urząd Miasta Tychy wydał informatory

0
Informatory Urzędu Miasta Tychy; fot. UM Tychy

Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Tychy wydał sześć informatorów: „Osoby z demencją”, „Osoby z niepełnosprawnościami”, „Przeciwdziałanie uzależnieniom”, „Przeciwdziałanie przemocy”,  „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami”, „Seniorzy”. Instruują one jak sobie radzić z opisanymi problemami i gdzie szukać pomocy.

Jak informuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, za ok. 36 tys. zł wydano 1,5 tys. sztuk informatora pt.  „Osoby z demencją” , 3,5 tys. sztuk informatora pt. „Osoby z niepełnosprawnościami”, 3 tys. sztuk informatora pt. „Seniorzy”, 2 tys. sztuk informatora pt. „Przeciwdziałanie uzależnieniom”, 2 tys. szt. informatora „Przeciwdziałanie przemocy”, tysiąc sztuk informatora pt. „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami”. Informatory będą dystrybuowane m.in. w Urzędzie Miasta, klubach seniora, Uniwersytecie Trzeciego Wieku, podczas warsztatów dla opiekunów osób  z demencją, przychodniach zlokalizowanych na terenie miasta, w PZON-ie, MOPS-ie, OIK-u oraz wśród partnerów i organizacji współpracujących z wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych. Wszystkie informatory są także dostępne w wersji elektronicznej na stronie http://umtychy.pl/programy-spoleczne.

Jedną z inicjatorek stworzenia informatora dla osób z demencją była tyska radna lek. med. Urszula Paździorek-Pawlik. W publikacji można znaleźć informacje dotyczące symptomów choroby, diagnozy i sposobów leczenia demencji.

– To nieprawdopodobnie potrzebny informator! – mówi Urszula Paździorek-Pawlik. –  Zgłaszają się do mnie rodziny osób chorych i widzę ich bezradność. Nie wiedzą, jak się zachować, jak opiekować się chorymi rodzicami i gdzie szukać pomocy. Cieszę się, że wreszcie mogą znaleźć informacje na ten temat w jednym miejscu, zwłaszcza, że demencja to schorzenie, na które choruje coraz więcej osób, a w starzejących się społeczeństwach ten stan będzie się pogłębiał.

– W informatorze dotyczącym przeciwdziałania uzależnieniom i przemocy znajdziemy m.in. informacje dotyczące przebiegu procesu uzależnienia, profilaktyki, objawów nadużywania: alkoholu, narkotyków czy przemocy, metod przeciwdziałania i leczenia, konsekwencji fizjologicznych, psychologicznych, społecznych i zawodowych, metod leczenia, a także informacje o miejscach, w których można uzyskać pomoc – wylicza Iwona Bińkowska, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Tychy.

Informator dla seniorów zawiera dane o przywilejach i uprawnieniach dla seniorów, ofertach m.in. Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Centrum Kultury, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, siłowni plenerowych, klubów seniora, a także informacje o bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, badaniach, programach profilaktycznych realizowanych z myślą o seniorach na terenie miasta Tychy oraz ważnych  numerach telefonów, adresach szpitali i przychodni zdrowia.

Informatory: „Osoby z niepełnosprawnościami” i „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami” zostały przygotowane przede wszystkim z myślą o osobach borykających się z różnymi dysfunkcjami.

– Informatory powstały także z myślą o wszystkich, którzy, na co dzień mają kontakt z osobami niepełnosprawnymi – dodaje Iwona Bińkowska. – Znajdziemy w nich wiele ważnych i cennych informacji dotyczących m.in. możliwości wsparcia finansowego, zdrowotnego i społecznego, form aktywności osób niepełnosprawnych oraz gdzie te osoby i ich bliscy mogą szukać potrzebnych na ten temat informacji.

– Informatory, które oddajemy w ręce mieszkańców naszego miasta to efekt miesięcy pracy, zbierania informacji, konsultacji z ekspertami w dziedzinie przemocy, uzależnień, osób niepełnosprawnych, czy lekarzy zajmujących się tematem demencji – mówi Maciej Gramatyka, wiceprezydent Tychów ds. społecznych. – Mam nadzieję, że będą one pomocą w radzeniu sobie z tak trudnymi problemami i dysfunkcjami, a osoby szukające pomocy znajdą w nich odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

(pp)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here