Uskrzydleni

0
Alicja Szymczak (pierwsza z prawej) i pozostali nominowani do wyróżnienia "Uskrzydlony", a także starosta i wicestarosta; fot. pow. pszczyński
Reklama

Alicja Szymczak została pierwszą laureatką Wyróżnienia Starosty Pszczyńskiego „Uskrzydlony”. To nagroda dla osób, które przełamują bariery własnej niepełnosprawności, realizują swe pasje, pomagają innym, są wzorem. Gala odbyła się 16 maja w Stajniach Książęcych w Pszczynie.

Alicja Szymczak (z prawej) i starosta Barbara Bandoła, fot. pow. pszczyński

Alicja Szymczak  jest malarką, szefową Klubu Plastyków „Zdrzadełko”, które działa przy Pszczyńskim Centrum Kultury; tworzy m.in. prace poświęcone Pszczynie. Angażuje się w działalność społeczną, pomagając Kulejącym Aniołom (niepełnosprawni) podczas plenerów malarskich, przekazując swoje obrazy na aukcje charytatywne.

–  Kapituła zadecydowała, że tytuł „Uskrzydlonego” trafi do osoby, która mimo niepełnosprawności i licznych problemów zdrowotnych realizowała i realizuje się we wszystkich sferach życia: jako matka i żona opiekująca się niepełnosprawnym mężem, kobieta aktywna zawodowo, artystka malarka, z sukcesami rozwijająca swoje pasje. W dodatku, mając prawie 73 lata ze swoją niepełnosprawnością zmaga się od wczesnego dzieciństwa, czyli przyszło jej walczyć ze stereotypami i pokonywać bariery także i w czasach, kiedy nastawienie do osób z niepełnosprawnościami było mniej tolerancyjne niż dziś –  uzasadniała wybór starosta pszczyńska Barbara Bandoła.

– Trudno było żyć z niepełnosprawnością w tamtych czasach, ale miałam ojca, który mnie wszędzie wypychał. Zrobiłam ogólniak w gorsecie po szyję i w butach ortopedycznych, później poszłam na analitykę medyczną i pracowałam 33 lata jako laborantka w przychodni międzyzakładowej, a później w szpitalu. Mąż również był niepełnosprawny, ale też pracował. Radziliśmy sobie dobrze. Dzięki temu, że miałam stan przedzawałowy, syn wymyślił mi malowanie i tak się zaczęła moja kariera malarska – mówiła laureatka. Otrzymała statuetkę symbolizującą motyla, którą zaprojektowała i wykonała lokalna artystka Justyna Dulemba (motyl ma symbolizować poradzenie sobie z życiowymi trudnościami i rozpoczęcie nowego życia; metamorfozę, istotną zmianę, odrodzenie oraz piękno).

Do wyróżnienia zgłoszono w sumie kandydatury 11 osób (7 pań i 4 panów) – mieszkańców gminy Pszczyna, Pawłowice i Goczałkowice, w wieku od 15 do 73 lat.

Wśród nominowanych znaleźli się: poetka, malarze, wokalista, sportowcy, przedsiębiorca, działacze społeczni oraz modelka. To osoby z niepełnosprawnością (ruchową, intelektualną, wzroku oraz słuchu), realizujące się zarówno rodzinnie, jak i zawodowo, rozwijające swoje pasje i niezapominające o pomocy innym.

Wyboru dokonała kapituła konkursowa w składzie: Barbara Bandoła – starosta pszczyński, przewodnicząca kapituły, Damian Cieszewski – wicestarosta, Joanna Czakańska – kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pszczynie, Grzegorz Kuczera, Krystyna Fuławka, Beata Brom, Jarosław Folek (z Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych) oraz Katarzyna Granda z Referatu ds. obsługi osób niepełnosprawnych, inicjatorka wyróżnienia.

Reklama

Gościem specjalnym gali był Krzysztof Wostal. Jest niewidomy i niedosłyszący. Pomimo to pracuje zawodowo, jest prezesem Fundacji Transgresja, uczy w szkole, prowadzi szkolenia, podróżuje. Jest współautorem książki „Życie w zachwycie. Bez wzroku i słuchu”, laureatem Lodołamacza Specjalnego. Przekonywał, że niepełnosprawność otworzyła przed nim szansę na ciekawsze i aktywniejsze życie. Podkreślał jednak, że niepełnosprawność nie usprawiedliwia lenistwa.

– Dzięki temu, że jestem głuchoniewidomy, wiele fajnych rzeczy zaznałem, których nie byłoby mi dane poznać, gdybym był pełnosprawny. Mimo niepełnosprawności można żyć pełnią życia, realizować swoje pasje, wiele osiągnąć. W niepełnosprawności może tkwić siła, z niepełnosprawnością da się godnie, spokojnie, radośnie i dobrze żyć – przekonywał Krzysztof Wostal.

Przed publicznością wystąpił niewidomy muzyk bluesowy i rockowy  Andrzej Zieliński z zespołem.

(r), źródło/fot: Powiat Pszczyński

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj