Uwaga, podejrzane osoby w okolicy!

0
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Wchodzą na teren posesji i szukają sposobu, by dostać się do domu. Pszczyńska policja ostrzega przed złodziejami.

W ostatnich dniach dyżurny pszczyńskiej policji odbiera zgłoszenia dotyczące osób, które wchodzą na teren prywatnych posesji. Usiłują dostać się do domów. Informacje te napływają z kilku miejscowości w powiecie pszczyńskim.

Osoby wchodzą na teren posesji, sprawdzają, czy drzwi do budynków są otwarte, a czasem pytają o możliwość wynajęcia pokoju. Pojawiły się także informacje, że osoby takie zostawiają kartkę z prośbą o kontakt w sprawie naprawy dachu czy ogrodzenia.

Policja apeluje więc o zachowanie ostrożności. – Zamykajmy drzwi do budynków mieszkalnych, ale także do domków gospodarczych. To często w nich przechowujemy narzędzia, rowery, bądź inne wartościowe przedmioty – radzą policjanci.

Jeśli nie mieliśmy umówionych spotkań z budowlańcami, dotyczących ewentualnych remontów, nie oddzwaniajmy na pozostawione przez „ fachowców” numery telefonów. Może się okazać, że za takie połączenie słono zapłacimy.

Jeśli zauważymy osoby, które swoim zachowaniem wzbudzają nasze podejrzenia, poinformujmy o tym fakcie służby pod numerem alarmowym 997 bądź 112. Jak zapewniają policjanci, każde takie zgłoszenie będzie szczegółowo sprawdzane.

Jak się chronić przed złodziejami?

Warto korzystać z zabezpieczeń technicznych:

– Wyposaż drzwi i okna w odpowiednie zamki patentowe – wykazy tych zamków posiadają firmy ubezpieczeniowe i specjalistyczne sklepy.

– Jeżeli to możliwe, pomyśl o zabezpieczeniu swojego dobytku system alarmowym; wybierz firmę, której systemy ochronne gwarantują uzyskanie zniżki ubezpieczeniowej.

– W drzwiach zamontuj zabezpieczenia przeciwwyważeniowe.

– W mieszkaniach w bloku warto obić blachą standardowe drzwi, zastąpić je drzwiami z drewna lub zamontować drugie dodatkowe drzwi.

– Zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch lub inny element ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer.

– Dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi – włamywacz unika miejsc oświetlonych.

– Mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe – warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek (w sprzedaży są klamki zamykane na klucz) lub chociaż zwykłych zasuwek.

– Doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, warto wpajać tą zasadę również innym.

Jeżeli mieszkasz w domku jednorodzinnym:
  • Zabezpiecz go poprzez okratowanie okienek piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku.
  • Nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu.
  • Zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu. Złodziej nie lubi światła, a wyższy rachunek z nawiązką zrekompensuje Ci wzrost poczucia bezpieczeństwa.
Nie ryzykuj niepotrzebnie:
  • Unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie „dobre schowki” jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności. Nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą Cię słyszeć obcy.
  • Jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne rzeczy osobom godnym zaufania.
  • Zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów, takich jak: aparat, komputer, telewizor, kamera, wideo itp. Oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja. Sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów, m.in. biżuterii, antyków, cennych obrazów, zegarków itp. – w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.
  • Nie ma systemów antywłamaniowych i alarmowych gwarantujących w 100% zabezpieczenie naszego mienia przed złodziejami. Równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.
  • Przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekowała się domem czy mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu, np. pod wycieraczką czy doniczką.

(t), źródło: KPP Pszczyna

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here