W dniu Wszystkich Świętych autobusy będą kursować za darmo

2
W tym roku, w dniu Wszystkich Świętych w autobusach i trolejbusach MZK Tychy nie trzeba będzie kasować biletów; fot. ZB

W dniu Wszystkich Świętych autobusy będą kursować za darmo. W tegorocznym dniu Wszystkich Świętych (1.11.) wszystkie autobusy na liniach Miejskiego Zarządu Komunikacji w Tychach kursować będą za darmo. Zarządzenie tej treści wydał prezydent Tychów. Takiej decyzji domagali się już co najmniej rok temu radni opozycji. Wtedy prezydent odmówił.

Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach poinformował dzisiaj (11 października), że zgodnie z zarządzeniem prezydenta Tychów, w dniu 1 listopada 2017 r. pasażerowie uprawnieni są do bezpłatnych przejazdów w całej sieci komunikacyjnej organizowanej przez MZK Tychy. Oznacza to, że 1 listopada we wszystkich autobusach (nie tylko tych jadących na cmentarze) i trolejbusach na liniach MZK Tychy nie trzeba będzie kasować biletów.

Trudno nie rozpatrywać tej decyzji w kontekście dyskusji na temat darmowej komunikacji miejskiej m.in. w dniu Wszystkich Świętych toczonej przez radnych opozycji z prezydentem Tychów od co najmniej dwóch lat.

25 października 2016 r. na wniosek radnych z klubów Prawo i Sprawiedliwość oraz Tychy Naszą Małą Ojczyzną, Komisja Finansów Publicznych Rady Miasta Tychy zwróciła się do prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby o darmowe kursy na trasach MZK Tychy w dniu 1 listopada. Inicjatorem wniosku był radny Dariusz Wencepel z klubu Tychy Naszą Małą Ojczyzną. Rok temu tak uzasadniał swoją inicjatywę: „Z „Nowego Info” dowiedziałem się, że KZK GOP wprowadził w dniu Wszystkich Świętych darmowe przejazdy autobusów na wszystkich swoich trasach, a Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach chce, by pasażerowie dojeżdżający 1 listopada na cmentarze kasowali bilety. Przypomniało mi się, że rok temu [tj. w 2015 r. – przyp. red.] była podobna sytuacja. Wtedy prezydent Tychów tłumaczył, że 1 listopada w tyskich autobusach trzeba było kasować bilety, bo nikt nie złożył wniosku o darmowe kursy. No to w tym roku, przed dniem Wszystkich Świętych, zgłosiłem taką propozycję” – mówił nam rok temu radny Wencepel.

Przyjęty 25 października 2016 r. wniosek Komisji Finansów Publicznych, na którym widnieją podpisy radnych Klubu Tychy Naszą Małą Ojczyzną (Dariusz Wencepel, Jakub Chełstowski, Paweł Porszke, Edyta Danielczyk) oraz radnych Klubu PiS (Grzegorz Kołodziejczyk, Marek Gołosz, Jarosław Hajduk, Andrzej Kściuczyk, Tadeusz Furczyk, Ewa Węglarz) brzmiał: : „Komisja wnioskuje do prezydenta miasta Tychy o zwolnienie z opłat za przejazdy komunikacją miejską na terenie miasta Tychy wszystkimi liniami obsługiwanymi przez MZK Tychy w dniu 1 listopada 2016 r. w związku z obchodami dnia Wszystkich Świętych”.

Na sesji Rady Miasta Tychy, która odbyła się dwa dni później 27 października 2016 r., radny Dariusz Wencepel zapytał wprost prezydenta Dziubę, o odpowiedź na wniosek Komisji Finansów Publicznych RM Tychy dotyczący bezpłatnych przejazdów 1 listopada. Prezydent Dziuba, komentując to pytanie powiedział m.in., że radny Wencepel bełkocze i wniosek został złożony za późno. 1 listopada 2016 r. w autobusach na liniach MZK Tychy trzeba było kasować bilety.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here