W Mediatece o skutkach mowy nienawiści

1
fot. ZB
Reklama

W Mediatece o skutkach mowy nienawiści. Jutro (4.02), w ramach specjalnej edycji cyklu Tury Kultury poświęconej skutkom mowy nienawiści i jej przeciwdziałaniu, w tyskiej Mediatece (al. Piłsudskiego 16) gościł będzie Szymon Hołownia – dziennikarz, pisarz, publicysta.

13 stycznia, podczas 27 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, zamordowany został Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Był to bezpośredni powód zorganizowania w 32 tyskich szkołach debat, dyskusji i warsztatów na temat „hejtu” i mowy nienawiści (podobne akcje przeprowadzono też w innych miastach). Jutro (4 lutego) o godz. 10.30 Miejska Biblioteka Publiczna organizuje w Mediatece specjalną edycję cyklu Tury Kultury, poświęconą skutkom mowy nienawiści i jej przeciwdziałaniu. Gościem specjalnym będzie Szymon Hołownia.

– Organizatorzy zapraszają młodzież ponadgimnazjalną – informuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy. – Do tej pory zgłosiło się ponad 200 chętnych. Organizatorzy zapewniają, że bezpośrednio po spotkaniu będzie czas na dyskusję i rozmowę z zaproszonym gościem.

Od stycznia o mowie nienawiści i „hejcie” młodzież rozmawia z wychowawcami, nauczycielami i pedagogami szkolnymi w 32 tyskich szkołach.

Reklama

W SP nr 6 im. ks. Karola Palicy uczniowie oprócz dyskusji na lekcjach wychowawczych wzięli udział w warsztatach dotyczących zachowań agresywnych, dyskryminacji i wykluczenia społecznego. W SP nr 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi podczas zajęć na temat godności człowieka, tolerancji, relacji międzyludzkich i mowy nienawiści wskazano uczniom strony fundacji zajmujących się tą tematyką m.in. ”Dajemy dzieciom siłę” czy „Bądź kumplem, nie dokuczaj”. Udostępniono uczniom numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży-116111, pod który anonimowo mogą dzwonić  osoby krzywdzone.

– W naszej szkole działa klub Amnesty International, uczniowie pisali listy w obronie praw ludzi – mówi Małgorzata Chełchowska, dyrektor SP nr 14. – Kontynuujemy także ubiegłoroczną kampanię „Dlaczego?”, w ramach której uczniowie informowani są o miejscach, w których można uzyskać pomoc psychologiczną i prawną. Podczas zajęć z informatyki omawiane są tematy „hejtu” i cyberprzemocy. Pedagog szkolny uczestniczył także w szkoleniu „Cyberchoroby” (mowa nienawiści w Internecie), wiedza z tego szkolenia jest wykorzystywana podczas pracy z młodzieżą.

W Szkole Podstawowej im. Himalaistów Polskich w ZSP nr 4 i SP nr 40 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. J.Ziętka w ramach przeciwdziałania mowie nienawiści oprócz zajęć z wychowami zorganizowano także zajęcia dla uczniów starszych klas: „Odpowiedzialność nieletnich w świetle obowiązujących przepisów prawnych – STOP CYBERPRZEMOCY” prowadzone przez pracowników Komendy Miejskiej Policji w Tychach oraz warsztaty dla uczniów prowadzone przez psychologa z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Tychach.

– Cieszę się, że temat spotkał się z tak dużym odzewem nauczycieli i uczniów – mówi Maciej Gramatyka, wiceprezydent Tychów ds. społecznych. Wszyscy musimy być świadomi odpowiedzialności za słowo, dlatego podczas tych lekcji rozmawiano o mowie nienawiści, o tym, jak jej zapobiegać i odpowiednio na nią reagować. Najwyższy czas głośno o tym mówić, uświadomić dzieciom i młodzieży, jak bardzo krzywdzące może być oczernianie innych.

Reklama

1 KOMENTARZ

  1. Zastanowić się tylko należy, czy w ramach „natychmiastowych szkoleń przeciwko mowie nienawiści”, nie zostaną „przemyceni” do szkół „szkoleniowcy” LGBTQ!!! Bo tak ostatnio się niestety dzieje, że pod płaszczykiem jakichkolwiek szkoleń, mogą bez zgody rodziców, zostać „wpuszczeni” do szkół tzw. „cywile”, czyli nieuprawnieni „seksedukatorzy”…Bo taka sytuacja będzie wielce krzywdząca dla dzieci i ich rodziców. Do pana Szymona Hołowni można mieć całkowite zaufanie, ale innych „szkoleniowców” należy skontrolować. Nie dawać wiary poleceniom polityków i samorządowców, a tylko rodzice i Nowe Info winni sprawdzać takich „samozwańczych edukatorów”. Rodziców należy uczulić na to, by nie pozwalali politycznie się dać odsunąć lub wyeliminować z opieki nad swoimi dziećmi. Liczę na Nowe Info i Wasze zaangażowanie w tą sprawę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj