W niedzielę inauguracja obchodów 100-lecia Powstań Śląskich

1
fot. Przygotowania do niedzielnych uroczystości. Na rynku w Pszczynie stanęła replika bramy powitalnej z 1922 r., przez którą do miasta wkroczyło Wojsko Polskie; 14.06.2019, fot. RB

Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol zapraszają do udziału w inauguracji obchodów 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich. W niedzielę, 16 czerwca, na pszczyńskim rynku odbędzie się widowisko historyczne. Na terenie parku będą miały miejsce prezentacje wojskowe, służb mundurowych oraz sprzętu.

Uroczystości związane z obchodami 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich rozpoczną się od polowej mszy św. na łące przy Muzeum Zamkowym. Liturgię celebrować będzie Arcybiskup Katowicki Wiktor Skworc. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy przemaszerują na pszczyński rynek.

Od 12.00 w Parku Zamkowym rozpocznie się piknik rodzinny. Będzie można oglądać sprzęt, którym dysponują służby mundurowe. Swój udział zapowiedzieli m.in. przedstawiciele wojska, policji oraz straży pożarnej. Jedną z atrakcji ma być czołg z zakładów Bumar z Gliwic, Rosomak z Siemianowic oraz wozy bojowe i samochody zadaniowe

O 15.00 na rynku rozpocznie się widowisko historyczne przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych i Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Pszczyny z gościnnym udziałem grup rekonstrukcyjnych z naszego regionu. Kolaż historyczny odnosić się będzie do wszystkich powstań śląskich, a także plebiscytu. Jedna ze scen przypomni okres przyłączenia Śląska do macierzy.

Wydarzenie objęte zostało Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Patronatami Honorowymi Ministra Obrony Narodowej i Marszałka Województwa Śląskiego.

Program:

11:00 – 12:30 (Park Zamkowy)

Festiwal i Konkurs Latawców w barwach narodowych i śląskich

12:00 – 19:00 (Park Zamkowy)

Prezentacje wojskowe, służb mundurowych oraz sprzętu militarnego

13:00 (tarasy Muzeum Zamkowego)

Uroczysta msza polowa

14:00 (Park Zamkowy)

Wkopanie okolicznościowego dębu z okazji 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich

14:20 (Rynek)

Oficjalne rozpoczęcie uroczystości i parada służb mundurowych

15:30 – 18:00 (Rynek)

Widowisko historyczne „100-lecie Powstań Śląskich”

źródło: UM Pszczyna

Replika bramy powitalnej z 1922 r. Znów przemaszeruje pod nią Wojsko Polskie

Defilada i widowisko [zdjęcia i film]

 

1 KOMENTARZ

  1. …czy naprawdę Śląsk wrócił do polski w 1922 roku, czy tylko wschodnie tereny Górnego Śląska ? A skoro Śląsk wrócił, to dlaczego m. in. od strony Kluczborka, 01.09.1939 roku, nastąpiło niemieckie uderzenie na polskie pozycje, w okolicach Krzepic-Mokrej ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here