W Polsce Słońce dostarcza w ciągu roku od 900 kWh do 1200 kWh energii na m2. Energia ze Słońca

0
fot. pixabay
Reklama

Czy wylegując się w pogodny dzień na plaży mamy świadomość, że już 5 minut promieniowania słonecznego skierowanego na powierzchnię Ziemi odpowiada rocznemu zużyciu energii na całym świecie? A Słonce świeci już 5 milionów lat i jeszcze 5 miliardów lat poświeci.

Ze współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach poradnika pt. „Odnawialne źródła energii. Efektywne wykorzystanie w budynkach. Finansowanie przedsięwzięć” wydanego przez Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (autorzy: Sławomir Pasierb, Mariusz Bogacki, Arkadiusz Osicki, Jerzy Wojtulewicz) można się m.in. dowiedzieć, że energia słoneczna dociera do powierzchni Ziemi jako promieniowanie bezpośrednie lub dyfuzyjne.

Promieniowanie dyfuzyjne to wynik rozpraszania, odbijania i załamywania promieniowania słonecznego na chmurach i cząsteczkach zawartych w powietrzu. Właśnie dzięki owemu załamywaniu promieniowanie takie jest bardzo użyteczne, bo technika solarna korzysta z niego nawet w pochmurne dni.

Warto wiedzieć, że w ciągu pochmurnego dnia (podczas którego widać jednak tarczę Słońca), gdy promieniowanie dyfuzyjne stanowi powyżej 80 proc. promieniowania całkowitego, ciągle możemy zmierzyć do 300 W strumienia mocy promieniowania słonecznego na 1 metrze kwadratowym. Dla porównania przy bezchmurnym niebie na każdy metr kwadratowy przypada 1000 W strumienia mocy, a gdy Słońce „wychyla się” zza chmury strumień mocy liczy 600 W/m2.

W Polsce (jak czytamy w poradniku), Słońce dostarcza w ciągu roku od 900 kWh do 1200 kWh energii na każdy metr kwadratowy powierzchni poziomej. Oczywiście zależy to od położenia terenu. Przyjmuje się, że średnio w naszym kraju do 1 metra kwadratowego powierzchni dociera w ciągu roku 1000 kWh energii słonecznej. Taką porcję kilowatogodzin można uzyskać ze 100 litrów oleju opałowego. To nie wystarcza by całkowicie pokryć zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania domów, tym bardziej, że efektywnie można wykorzystać od 30 proc. do 50 proc. rocznego promieniowania słonecznego. Dlatego instalacje solarne w Polsce służą głównie do celów przygotowania ciepłej wody użytkowej. (pp)

Reklama

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj