W programie „Czyste Powietrze”. Wydłużenie terminu

0
fot. PIRO4D z Pixabay
Reklama

Do 15 lipca 2021 r. wydłużono termin podpisywania porozumień i aneksów przez gminy, które wcześniej wyraziły chęć skorzystania z finansowych bonusów oferowanych przez program „Czyste Powietrze”.

Jak informuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, od lutego br., czyli od momentu ogłoszenia nowych zachęt w programie „Czyste Powietrze”, na samorządy czeka w sumie ponad 100 mln zł na uruchomienie punktów informacyjno-konsultacyjnych, podwyższoną refundację kosztów za złożone wnioski i premie dla najbardziej aktywnych.

Z końcem marca br. upłynął termin przyjmowania deklaracji od gmin, które z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej będą realizować program „Czyste Powietrze”. W całej Polsce odnotowano ok. 850 nowych zgłoszeń. Wcześniej z jednostkami samorządu terytorialnego (jst), podpisano już 1,2 tys. porozumień.  Oznacza to, że w sumie ponad 80 proc. gmin będzie uczestniczyć w programie.

Aby otrzymać nowe, finansowe bonusy samorządy zostały zobowiązane do podpisania stosownego porozumienia o współpracy do końca maja br. (dotyczyło to nowych jednostek samorządu terytorialnego, które dotychczas nie zawarły porozumień w  ramach programu „Czyste Powietrze”) lub aneksu do końca czerwca br. (dotyczyło to tych samorządów, które miały już porozumienia, ale na starych zasadach). Na prośbę wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które odpowiadają za podpisanie i realizację tych dokumentów, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w porozumieniu z Ministerstwem Klimatu i  Środowiska) wydłużył ten termin do połowy lipca 2021 r.

Nowe bonusy dla gmin, jak czytamy, składają się z trzech komponentów. System zachęt obejmuje wsparcie na utworzenie oraz bieżące funkcjonowanie punktów informacyjno-konsultacyjnych dla mieszkańców (do 30 tys. zł), nowe stawki za złożony wniosek o dofinansowanie z terenu gminy (150 zł przy podwyższonym poziomie dofinansowania i 50 zł przy podstawowym – a było to odpowiednio 100 zł i 0 zł) oraz premiowanie gmin, które w danym roku wykażą się największą aktywnością pod względem liczby składanych wniosków w programie „Czyste Powietrze” (do 16 mln zł).

Reklama

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here