W sprawie Kolei Metropolitalnej będzie współpraca GZM z PKP PLK

1
fot. ZB

Zarząd spółki PKP Polskie Linie Kolejowe zgodził się na współpracę z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią w sprawie budowy Kolei Metropolitalnej. Planowane studium ma uwzględnić inwestycje m.in. na odcinkach: Dąbrowa Górnicza Ząbkowice- Katowice-Tychy oraz Katowice Ligota-Mikołów-Łaziska Górne.

Jak poinformował nas Witold Trólka z Biura Prasowego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w styczniu 2019 roku GZM zakończyła prace nad Koncepcją Kolei Metropolitalnej. Dokument ten odpowiada na pytanie w jaki sposób w Metropolii powinien rozwijać się transport szynowy i wskazuje cztery warianty jego rozwoju. Koszt realizacji najdroższego, bo najbardziej rozbudowanego wariantu oszacowano na ponad 16 mld zł. Dla porównania wariant pierwszy ma kosztować ponad 8 mld zł. Przewiduje się, że prace będą trwały co najmniej 10 lat.

We czerwcu (18.06), podczas Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM, poinformował o wyrażeniu zgody przez zarząd PKP Polskie Linie Kolejowe na podpisanie listu intencyjnego o współpracy na rzecz rozwoju transportu kolejowego w Metropolii. Natomiast zgromadzenie wyraziło zgodę, by w Wieloletniej Prognozie Finansowej zapisać 26 mln zł dotacji dla Dąbrowy Górniczej na realizację inwestycji w obszarze stacji Dąbrowa Górnicza i Dąbrowa Górnicza Gołonóg.

W myśl listu intencyjnego GZM zleci opracowanie studium wykonalności na potrzeby realizacji wariantu pierwszego Kolei Metropolitalnej. W pracach nad przygotowaniem tego dokumentu ma uczestniczyć PKP PLK.

Planowane studium, jak słyszymy, ma uwzględniać inwestycje na odcinkach: Pyskowice-Gliwice-Chorzów Batory-Katowice-Mysłowice, Dąbrowa Górnicza Ząbkowice- Katowice-Tychy, Chorzów Batory-Bytom-Tarnowskie Góry, Katowice Ligota-Mikołów-Łaziska Górne.

Metropolia deklaruje wolę dofinansowania przyszłych inwestycji. Ma to dotyczyć zarówno opracowania dokumentacji, jak i realizacji robót budowlanych. Ponadto zamierza uczestniczyć w rozmowach PKP PLK z gminami, w szczególności w zakresie pozyskania terenu pod planowane przedsięwzięcia.

(pp)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here