W Tychach powstanie mural Ryśka Riedla

1
Projekt muralu z Ryśkiem Riedlem; źródło: UM Tychy
Reklama

W Tychach powstanie mural Ryśka Riedla. Będzie nosił tytuł „Zawsze warto być człowiekiem”. To cytat z utworu „Autsajder”, śpiewanego przez legendarnego wokalistę Dżemu.

– Pomysł na mural pojawił się dwa lata temu. Od tego czasu powstawały różne wersje projektu, analizowano także kilka lokalizacji. Dziś już wiadomo, że mural Ryszarda Riedla powstanie na os. F w Tychach, na bloku, w którym przez lata mieszkał artysta. Prace ruszą w połowie sierpnia – informuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy.

Tychy, ulica Filaretów 14 – to tu mieszkał Ryszard Riedel i teraz znów niejako wróci w to miejsce.

– Rozważaliśmy trzy lokalizacje na os. F, ostatecznie zdecydowaliśmy, że najlepiej będzie jak mural Ryszarda Riedla powstanie na jednej ze ścian bloku, w którym mieszkał muzyk. Będzie to piękne upamiętnienie jednego z najbardziej kojarzonych z Tychami artystów. Kontrowersyjnego, ale zdecydowanie nietuzinkowego człowieka – legendy dla wielu fanów bluesa w naszym kraju – mówi Małgorzata Król, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

Projekt Muralu wykonał duet Czary-Mury, czyli tyszanin Marek Grela i chorzowianka Marta Piróg, którzy w ubiegłym roku stworzyli w Tychach mural Zofii Nałkowskiej.

Reklama

Mural Ryszarda Riedla będzie utrzymany w kolorach szarości i zieleni. Zajmie powierzchnie ok. 130 metrów kw. Inspiracją była fotografia wykonana przez Macieja Kuszelę.

– To będzie trudne zadanie, oddać charakter Ryśka Riedla, pokazać go namacalnie, jako człowieka. Dla mnie to będzie emocjonalne przeżycie, bo pamiętam go jak miałam 5–6 lat, w kapeluszu i płaszczu – takim go zapamiętałam – mówi Marta Piróg z duetu Czary-Mury.

Riedel na muralu będzie nie oczywisty, trochę schowany, autsajder. Ważnym elementem muralu będzie sześć ceramicznych, kolorowych puzzli, nawiązujących do okładki płyty Autsajder z 1993 rok i słów „Zawsze warto być człowiekiem” z utworu o tym samym tytule.

– Na muralu oprócz postaci muzyka pojawią się rozpadające puzzle, które z jednej strony „budują” artystę, a z drugiej on się rozpada z tych puzzli. Ma to symbolizować doświadczenia, z których się składamy. Nasze życie to przecież zbiór doświadczeń, ale jest bardzo kruche, wystarczy chwila, by nasza życiowa układanka się rozsypała. Musimy mieć tego świadomość i znaleźć w sobie siłę, by poskładać się na nowo – mówi Marek Grela.

Dlatego w każdej sytuacji, „zawsze warto być człowiekiem” – taki przekaz ma nieść ze sobą dzieło duetu Czary-Mury.

Prace mają się rozpocząć w połowie sierpnia, tak by na początek września, gdy w Teatrze Małym odbędzie się koncert zespołu Cree i Dżem w ramach wydarzenia „Rock nie na plaży” mural był gotowy.

Koszt malowidła to ok. 30 tysięcy złotych.

(J)

Quiz: Śladami Ryśka Riedla w Tychach

Ćwierć wieku bez Ryśka

Reklama

1 KOMENTARZ

  1. Mural powinien powstać na przeciwległej elewacji. To od tamtej strony mieszkała rodzina Riedlów i tamta elewacja jest bardziej widoczna bo patrzy na zewnątrz osiedla.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj