W Underground Pubie Cree i 4 Szmery

0
Sylwester Kramek (Cree) i Robert Mastalerz "Śierściu" (4 Szmery) podczas koncertu "Rock na Plaży" w 2017 r.; fot. G. Giczel

W sobotę 17 marca o godz. 19.00 w tyskim Underground Pubie wystąpią zespoły: Cree i 4 Szmery. Mamy dla was zaproszenia na ten koncert.

Zespół Cree został założony w 1993 r. w Tychach przez Sebastiana Riedla i Sylwestra Kramka. Nazwę Cree pomógł wymyślić ojciec Sebastiana Rysiek Riedel, legendarny wokalista Dżemu (pochodzi o nazwy plemienia kanadyjskich Indian). Ogólnopolski debiut Cree odbył się w 1997 r. podczas I Festiwalu Młodej Kultury, a pierwszym sukcesem było zdobycie Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych. Sukcesem był koncert w Sali Kongresowej w Warszawie jako support przed samym Johnem Mayallem.

W 1998 r. Cree zarejestrowało materiał na debiutancką płytę, która otrzymała przychylne recenzje i znalazła uznanie wśród fanów bluesa i rocka. W 2002 r., z Jurkiem „Kawą” Kawalcem, basistą legendarnej grupy Krzak w składzie, Cree nagrało płytę „Za tych”. Magazyn „Twój Blues” uznał ją za bluesowy album roku. Najbardziej bolesną stratą dla zespołu była śmierć Jurka Kawalca. Nowym basistą w Cree został Lucjan Gryszka.

W 2009 r. Cree obchodziło jubileusz 15-lecia. W scenerii Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, przy współudziale orkiestry kameralnej AUKSO, odbył się koncert zarejestrowany na DVD. W 2013 r. grupa wygrała konkurs Trendy podczas festiwalu TOPtrendy. Ostatni album „Heartbreaker” ukazał się 2015 r.

Zespół 4 Szmery pochodzi z Bochni. Muzyków połączyła fascynacja jednym z największych zespołów rockowych – AC/DC. Grają covery tej australijskiej grupy. A gdzie własne kompozycje, prawdziwa twórczość? – pytają 4 Szmery ich fani. – Tłumaczymy, że AC/DC to klasyka taka sama jak Bach, Mozart, Chopin, a my po prostu gramy klasykę – odpowiada wokalista i lider Robert Mastalerz „Sierściu”. Do tej pory 4 Szmery wydali dwie płyty. Ta druga to zapis akustycznego koncertu w studiu radiowej Trójki im. Agnieszki Osieckiej, który odbył się w 30. rocznicę śmierci Bona Scotta, pierwszego wokalisty AC/DC.

Ceny biletów na koncert w Tychach: 35 zł przedsprzedaż, 45 zł w dniu koncertu.
(JJ)

UWAGA KONKURS!!! Wyślij na adres: redakcja@noweinfo.pl odpowiedź na pytanie: z jakiego kraju pochodzi zespół AC/DC, którego covery grają 4 Szmery? Wśród autorów nadesłanych e-maili rozlosujemy dwa podwójne zaproszenia na koncert. E-maile można wysyłać do 14 marca, do godz. 18.00.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here