Warsztaty kolędowe w Piasku. Zaśpiewał 100-osobowy chór

1

Liczący ok. 100 osób chór zaśpiewał podczas finałowego koncertu, który odbył się dziś (6.01) w kościele w Piasku koło Pszczyny. Był to koncert wieńczący trzydniowe warsztaty muzyczne prowadzone przez kompozytorów i dyrygentów Piotr Pałkę oraz Pawła Bębenka.

Warsztaty trwały od 4 stycznia. Odbywały się w Domu Kulejących Aniołów w Piasku (PSONI koło w Pszczynie). Na zajęcia prowadzone przez mistrzów muzyki liturgicznej przyjechało ok. 100 osób z Pszczyny, Goczałkowic, Piasku, Czarkowa, Orzesza, Tychów, Czechowic-Dziedzic, Bielska-Białej. To członkowie chórów, zespołów, grup śpiewaczych, ale były także osoby, które po raz pierwszy postanowiły pouczyć się śpiewu. Śpiewakom akompaniowali uczniowie szkoły muzycznej w Bielsku-Białej oraz instrumentaliści z Pszczyny i okolic.

Jak mówi nam Agnieszka Mańka, przedstawicielka organizatorów, podczas warsztatów nauczono się około 15 utworów. Każdy z nich był ćwiczony od zera (osobno poszczególne głosy, potem w chórze, na koniec z orkiestrą). Dwóch głównych dyrygentów Piotra Pałkę i Pawła Bębenka wspomagały dyrygentka chóru Klema w Piasku Liliana Tyc i nauczycielka muzyki Sylwia Wituła.

Warsztaty zostały zorganizowane przez chór Klema w Piasku, parafię NSPJ w Piasku oraz Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Pszczynie, czyli Kulejące Anioły, które udostępniły swój dom dla potrzeb ćwiczących. Aniołom z Piasku dedykowany był też piękny finałowy koncert „Śpiewamy z Aniołami”. Jak mówiła wzruszona Krystyna Fuławka, przewodnicząca stowarzyszenia,  Kulejące Anioły chyba odtąd będą się nazywały „Radosnymi Aniołami”. Bo ich dom przez trzy dni rozbrzmiewał muzyką.

Patronat prasowy nad wydarzeniem objęło „Nowe Info”.

(reb), zdjęcia i filmy Renata Botor-Pławecka

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here