Warsztaty kolędowe z mistrzami

0

Kto lubi śpiewać kolędy, może zapisać się na warsztaty „Śpiewamy z Aniołami”, które poprowadzą kompozytorzy i dyrygenci, znawcy muzyki liturgicznej – Piotr Pałka (skomponował m.in. hymn „Nie lękajcie się” i poprowadził wielki koncert w Watykanie) oraz Paweł Bębenek. Warsztaty odbędą od 4 do 6 stycznia 2019 r. w Domu Kulejących Aniołów w Piasku. Zakończy je koncert finałowy w niedzielę, 6 stycznia, o godz. 17.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piasku. Koszt warsztatów: 30 zł.

Kto może wziąć udział w warsztatach? Jak informuje nas Agnieszka Mańka, przedstawicielka organizatorów – każdy, w każdym wieku, z każdej miejscowości. Ograniczenia dotyczą tylko liczby miejsc – decyduje kolejność zgłoszeń (bo sale pomieszczą ok. 120-150 osób).
Nie trzeba być profesjonalistą ani nawet znać nut, wystarczą dobre chęci i zaangażowanie.

Mogą być to członkowie zespołów, chórów, kantorzy. Warsztaty kierowane są do wszystkich ludzi interesujących się muzyką liturgiczną lub samym śpiewem i podniesieniem swoich kwalifikacji pod okiem mistrzów. Zgłoszenia przyjmowane są pod nrem telefonu 695102110 oraz adresem mail: klema.lt@gmail.com. Należy podać: imię i nazwisko, e–mail, telefon, głos (sopran, alt, tenor, bas). Osoby niepełnoletnie powinny mieć zgodę opiekuna.

Program warsztatów obejmuje zajęcia z emisji głosu, kształcenia słuchu muzycznego, dykcji, doskonalenia techniki śpiewu, ćwiczenia rozśpiewujące, pracę w głosach i wspólne śpiewanie w wielogłosie.

Prowadzący to uznani kompozytorzy i dyrygenci. Piotr Pałka w 1999 r. założył chór Voce Angeli działający przy bazylice oo. franciszkanów w Krakowie. 7 kwietnia 2005 r. dyrygował Scholą Papieską i współtworzył czuwanie modlitewne na krakowskich Błoniach, połączone z Białym Marszem i Eucharystią, sprawowaną w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II. 15 października 2005 r. odbyła się premiera Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II, w opracowaniu muzycznym P. Pałki. W 2006 r. skomponował Hymn Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży z Benedyktem XVI – Nie lękajcie się oraz przygotował i poprowadził 500-osobowy chór i orkiestrę. 22 X 2006 w Watykanie, w Filharmonii Rzymskiej poprowadził jako dyrygent, aranżer i producent muzyczny wielki koncert „W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II z okazji 25-lecia Fundacji Jana Pawła II”. Wystąpili wtedy m.in.: Natalia Kukulska, Mieczysław Szcześniak, Mark Mallett, Padle Stan Fortuna, Padre Cleidimar, Brian Allan, Alicja Bachleda-Córuś, Aleksander Teliga z Paullettą de Vaughn, chór Voce Angeli i Siewcy Lednicy.

Paweł Bębenek to śpiewak (m.in. 1992-2002 w Zespole Muzyki Dawnej Bractwo Lutni), kompozytor i dyrygent związany ze środowiskiem muzycznym przy krakowskim klasztorze oo. dominikanów. Zajmuje się muzyczną tradycją kościoła, jest autorem wielu kompozycji i aranżacji dawnych pieśni kościelnych. Współpracował m.in. z Marcinem Bornus Szczycińskim – twórcą i liderem zespołu Bornus Consort (obecnie kantor Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie) czy Antonim Pilchem – lutnistą, z Taivo Niitvägi (Linnamuusikud, Tallinn) i Andriejem Kotowem (Sirin, Moskwa), zajmującymi się tradycją muzyczną Estonii i Rosji.

Głównym organizatorem warsztatów i koncertów w Piasku jest chór Klema z Piasku, współorganizatorami są parafia w Piasku oraz Polskie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Pszczynie (Kulejące Anioły). Wszystkie trzy dni prób będą miały miejsce właśnie w Domu Kulejących Aniołów w Piasku (ul. Dworcowa 27). Po koncercie planowana jest zbiórka funduszy na potrzeby Domu. Warsztaty i koncert z tego powodu nosi też tytuł „Śpiewamy z Aniołami”. Koszt warsztatów to 30zł (materiały).
Warsztaty odbędą się pod patronatem honorowym burmistrza Pszczyny.

Patronat prasowy: „Nowe Info”.


(reb)

Dodaj komentarz