Wiano dla was – koncert i premiera płyty

0
Zespół Wiano; fot. materiały promocyjne

Premiera płyty zespołu Wiano, łączącego funk, soul z elementami muzyki ludowej już 24 czerwca w Muzeum Miejskim w Tychach. Koncert rozpocznie się o godz. 18.30 w Dawnej Młótowni (ul. Katowicka 9). Wstęp jest wolny.

Muzeum Miejskie w Tychach jest współwydawcą płyty. Znajdujące się na płycie teksty, które zespół wykona w czasie koncertu, to autorskie aranżacje utworów ze zbioru Adolfa Dygacza (etnologa, muzykologa i folklorysty, znawcy kultury górnośląskiej i zagłębiowskiej),  skupione wokół tematyki zamążpójścia, ale też rozterek, smutków i nieszczęśliwej miłości.

Nazwa zespołu nawiązuje do niemal zapomnianej już tradycji ludowej. Wiano stanowiło niegdyś zabezpieczenie posagu przez męża i odwzajemnienie za niego. Celem wiana było majątkowe zabezpieczenie żony – szlachcianki na wypadek śmierci męża.
Zespół występuje od 2015 roku. Jego założycielem jest Grzegorz Krzysztofik: – Początkiem projektu było moje ogłoszenie które zamieściłem w internecie: „perkusista szuka muzyków do cichego grania”. Chciałem założyć zespół w klimatach funky, soul, chillout. Projekt łączący inspiracje lat 60. i 70. ubiegłego wieku z świeżym i nowoczesnym aranżem. Na ogłoszenie odpowiedział kilka osób, ale w efekcie końcowym został Arek (gitarzysta), oraz Ewelina Ferenc (wokalistka, już niestety ex). Przemka (basista) znałem już z innego projektu, też zresztą internetowego. W ten nasz soulowo-funkowy muzyczny klimat Ewelina wniosła zamiłowanie do tradycji ludowych i czysty „biały” śpiew. W to połączenie wpasował się z lirą Jakub (też wyszukał nas w internecie) oraz Michał z instrumentami klawiszowymi.
W międzyczasie Ewelina wyjechała na stałe za granicę, a w jej miejsce pojawiła się Agnieszka. I ten skład mamy nadzieję zostawić już do końca…

Zespół Wiano tworzą: Agnieszka Mucha (wokal), Arkadiusz Piela (gitara), Przemek Rosak (bas), Grzegorz Krzysztofik (perkusja & instrumenty perkusyjne), Jakub Kabus (lira & chórki) i Michał Lipiński (instrumenty klawiszowe).

Płyta Wiana; mat. promocyjne
Płyta Wiana; mat. promocyjne

Iga Fedak – etnolog, etnomuzykolog z Działu Etnologii tyskiego Muzeum Miejskiego:  -Płyta zespołu Wiano to ciekawe, świeże muzyczne spojrzenie na śląskie tradycje kulturowe. Współcześnie brzmiąca warstwa muzyczna, odwołująca się raczej do funku niż folku, harmonijnie łączy się z ludowymi śląskimi tekstami. Tradycja w warstwie muzycznej jest zaznaczona w sposób dobrze wyważony – obecność liry korbowej jest smaczkiem dodanym do solidnej podstawy funkowego składu instrumentalnego. Muzycy bawią się rytmem, potrafią wyzwolić dużo radości, ale i uspokoić. Do tego dochodzi hipnotyzujący wokal, który przenosi nas do innego, staro-nowego świata. Historie opowiadane przez Wiano są uniwersalne – z biegiem czasu zmieniają się jedynie ich symbole. Co ważne, w parze ze współczesnym brzmieniem idą teksty zebrane przez znamienitego śląskiego folklorystę, Adolfa Dygacza. Zespół udowadnia, że teksty te są zajmujące również dla dzisiejszego odbiorcy.

Po koncercie można będzie zakupić płytę (cena 25 zł).

Płyta dostępna będzie również w obu siedzibach Muzeum Miejskiego w Tychach.

Informacje o zespole: www.wiano.net, www.facebook.com/TheWiano

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here