Wiata garażowa, a prawo. Sprawdzamy co należy wiedzieć

1
Reklama

Wiata garażowa to ułatwienie coraz częściej wybierane przez osoby, które nie mogą sobie pozwolić na w pełni osłonięty garaż, ale chcą, by ich pojazd był chociaż w części zabezpieczony przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Jak jednak wygląda postawienie wiaty garażowej od strony prawnej i czy przed wybraniem odpowiedniej konstrukcji należy ubiegać się o pozwolenie na budowę? Sprawdźmy, co trzeba wiedzieć o wiacie garażowej w kontekście prawa budowlanego.

Wiata garażowa okiem użytkownika i urzędników

O ile z punktu widzenia przeciętnego użytkownika wiata garażowa to po prostu lekka konstrukcja z zadaszeniem opartym na słupach zakotwiczonych i zabezpieczonych wewnątrz gruntu, tak przepisy nie regulują tej kwestii w jednoznaczny sposób. Prowadzi to często do pomyłek, wynikających głównie z niedoinformowania czy zawiłości prawa budowlanego, co nierzadko musi rozstrzygać sąd. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wiata garażowa nie jest uznawana za pełnoprawny budynek, a najczęściej mówi się o niej w kontekście obiektu budowlanego, budowli lub obiektu małej architektury.

Zgodnie z wyrokiem poznańskiego sądu z sierpnia 2016 roku za wiatę może uznać obiekt, który spełnia przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • nie jest na stałe związany z gruntem.
  • nie ma wydzielonych przestrzeni za pomocą przegród budowlanych,
  • nie ma fundamentów lub dachu.

Kierując się trzema powyższymi punktami, możemy ze spokojem przejrzeć oferty sklepów oraz dystrybutorów wiat garażowych. Ma nam ona bowiem starczyć na więcej niż rok. Przeglądając wiaty, zapoznajmy się dokładnie z ich głównymi wymiarami. Często dostępne są warianty poszczególnych modeli. Nie martwy się wiec od razu, jeżeli nie znajdziemy czegoś na nasze potrzeby. Jeżeli znajdziemy wiatę, która nas zainteresuje, warto sprawdzić, czy nie dostaniemy jej gdzieś w lepszej cenie, bądź nawet i z dodatkową usługą montażu. Zakup tych dwóch rzeczy naraz będzie wygodniejszy oraz oszczędzi nam dalszych poszukiwań firmy montażowej. Wiata garażowa wraz z montażem dostępna jest np. w sklepie Ogrodosfera.pl, gdzie po prawej stronie, wybrane produkty będą miały możliwość wykupienia tej usługi oraz jej cenę. Można skorzystać z uzyskanych informacji i zestawić je z innymi ofertami, które widzieliśmy wcześniej lub mieć na uwadze przy dalszych poszukiwaniach. Pamiętajmy jednak aby zestawić produkt, jak i usługę montażu, tak aby ostatecznie porównać ceny.

Przykład wiaty z poliwęglanu oraz aluminium Verona Palram fot. Palram.pl

Jakich formalności należy dopełnić przed postawieniem wiaty garażowej?

Od tego jakie konkretnie warunki trzeba spełnić, by móc postawić wiatę garażową zależy szereg czynników, jednak najważniejszy zdaje się być wspomniany wcześniej podział na obiekt małej architektury i budowlę. Gdy mówimy o wiacie garażowej, jako obiekcie małej architektury, użytkownik nie musi starać się o pozwolenie na jej postawienie/budowę ani zgłaszać jej do lokalnych organów administracyjnych, takich jak urząd miasta czy gminy. Dotyczy to jednak tych obiektu, które staną na prywatnej, ogrodzonej posesji i nie będą miały kontaktu z działkami, których właścicielem jest państwo.

Reklama

Podobnie jest w przypadku, gdy wiata garażowa zostanie uznana za budowlę, jednak w tym przypadku musi ona spełniać konkretne wymagania zapisane w prawie budowlanym. Na działce mieszkalnej lub przeznaczonej pod budownictwo o powierzchni do 1000 m2 mogą znajdować się maksymalnie dwie wiaty garażowe, których łączna powierzchnia nie może przekraczać 50 m2. W przypadku gdy wiata garażowa ma większą powierzchnię lub działka inwestora nie spełnia wspomnianych warunków, konieczne będzie wystąpienie o pozwolenie na budowę.

Warto zaznaczyć, że gdy wiata garażowa ma stanąć na obszarze zabytkowym lub nawet w okolicach jakiegoś zabytku znajdującego się pod ochroną konserwatora, konieczne będzie wystąpienie do niego o stosowne pozwolenie.

Wiata samochodowa Arizona fot. Ogrodosfera.pl

Czym można zastąpić wiatę garażową?

Jeśli inwestor nie chce lub nie ma czasu sprawdzać, czy wiata garażowa, którą planuje postawić będzie zakwalifikowana jako obiekt małej architektury lub budowla, może zdecydować się na namiot garażowy. Pełni on podobną rolę, co wiata, jednak jest znacznie tańszy i prostszy w montażu. Warto jednak zaznaczyć, że jest podatniejszy na uszkodzenia w wyniku silnego wiatru czy deszczu i nie prezentuje się tak elegancko, jak wiata garażowa.

Reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj