Wiatr na morzu

0
Turbiny wiatrowe na morzu, fot. pixabay
Reklama

Wiatr jest głównym źródłem energii odnawialnej w Polsce. W naszym kraju na razie wykorzystywany jest tylko na lądzie. Z wybudowanych tu wiatraków czerpiemy obecnie ok. 6 tys. MW. Ale ma się to zmienić. Rząd przygotował projekt założeń do ustawy o rozwoju energetyki wiatrowej na morzu (ustawa o offshore). Uchwalenia można spodziewać się w drugim półroczu 2019 r. Jeśli tak się stanie, pierwsze morskie farmy wiatrowe mogą pojawić się na polskim Bałtyku już za kilka lat.

Serwis polskiego rządu (gov.pl) informuje, że 15 maja br. podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Grzegorz Tobiszowski, ówczesny wiceminister energii, zapowiedział, że pierwsza polska morska farma wiatrowa zostanie włączona do bilansu elektroenergetycznego po 2025 roku.

Do 2040 roku, jak czytamy na gov.pl, Polska może zainstalować na Bałtyku nawet 10 GW mocy wiatrowych. Ministerstwo Energii zakłada, że w okolicach roku 2030 pojawią się odpowiednie możliwości magazynowania oraz przesyłania energii wytworzonej w morskich farmach wiatrowych. Do tego czasu rozbudowa poszczególnych lokalnych źródeł OZE musi być skorelowana z modernizacją tradycyjnych mocy wytwórczych.

Na spotkaniu z dziennikarzami w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego (18 kwietnia br.) wiceminister Tobiszowski przedstawił trzy najważniejsze działania Ministerstwa Energii w zakresie rozwoju OZE. Chodzi o ustawę o OZE (2 projekty nowelizacji), założenia ustawy o offshore (wiatr na morzu), biopaliwa.

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej zakłada nowe rozwiązania systemowe z obszaru funkcjonowania inwestycji OZE na Bałtyku, ustawowe gwarancje rozwoju systemowo uformowanego sektora morskiej energetyki wiatrowej (drugi filar OZE), rozwój innowacji i udział przemysłu lokalnego w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce (local content).

Reklama

 

ROZWÓJ MORSKIEJ ENERGETYKI WIATROWEJ

(zainstalowana moc elektryczna wg stanu na koniec 2017 r., źródło: Ministerstwo Energii)

 

Wielka Brytania – 6836 MW

Niemcy – 5355 MW

Chiny – 2788 MW

Dania – 1271 MW

Holandia – 1118 MW

Belgia – 877 MW

Wietnam – 99 MW

Finlandia – 92 MW

Japonia – 65 MW

Korea Płd – 38 MW

USA – 30 MW

Irlandia – 25 MW

Tajwan – 8 MW

Hiszpania – 5 MW

Norwegia – 2 MW

Francja – 2 MW

POLSKA (stan 2019 r.) – 0 MW

(pp)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj