Wiceminister w PUP w Pszczynie

0
Wiceminister Stanisław Szwed i dyrektor PUP w Pszczynie Bernadeta Sojka-Jany, fot. powiat pszczyński

1 czerwca w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pszczynie odbyła się konferencja regionalna dotycząca realizacji tarczy antykryzysowej w województwie śląskim. W spotkaniu wziął udział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Tarcza antykryzysowa to pakiet rozwiązań przygotowanych przez rząd, który ma ochronić polskie państwo i obywateli przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Opiera się na pięciu filarach: ochronie miejsc pracy i bezpieczeństwu pracowników, finansowaniu przedsiębiorców, ochronie zdrowia, wzmocnieniu systemu finansowego, inwestycjach publicznych.

– Chronimy miejsca pracy. Rozwiązania z tarczy kierujemy do różnych grup – osób samozatrudnionych, mikroprzedsiębiorców i większych firm. Do tej pory do przedsiębiorców z województwa śląskiego trafiło 1,5 mld zł w ramach różnych instrumentów tarczy antykryzysowej – mówił w Pszczynie Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. O działaniu tarczy rozmawiał z wicewojewodą śląskim Janem Chrząszczem, starostą pszczyńskim Barbarą Bandołą oraz dyrektor PUP w Pszczynie Bernadetą Sojką-Jany. Pszczyński Powiatowy Urząd Pracy został wskazany jako bardzo dobrze radzący sobie z realizacją wniosków przedsiębiorców, którzy utracili część dochodów ze względu na pandemię koronawirusa.

Jak zaznaczyła Bernadeta Sojka-Jany, powiat pszczyński zawsze charakteryzowała niska stopa bezrobocia oraz bardzo duża liczba podmiotów gospodarczych. – Mikro, małych i średnich przedsiębiorstw jest w naszym powiecie 12 100, z tego aż 9000 firm to jednoosobowe działalności gospodarcze. Mając tę wiedzę, priorytetem staje się realizacja tarczy antykryzysowej na naszym terenie, dbałość o miejsca pracy, ich ochronę, ochronę pracodawców i przedsiębiorców – mówiła dyrektor PUP. Właśnie na to zadanie Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie pozyskał 41,5 mln zł, z czego do dziś wydatkowano już 13 mln zł. By płynnie wypłacać przedsiębiorcom środki, urząd pracuje od 6.00 do 21.00, w tym także w soboty.

– Urzędy pracy mają świadomość jaka jest nasza misja i w dbałości o miejsca pracy musimy podjąć wszelkie działania. Dziękuję staroście za wsparcie, bo przy realizacji tarczy pomagają nam także pracownicy Starostwa Powiatowego w Pszczynie – dodała dyrektor.

Wiceminister spotkał się także z właścicielami i dyrekcją pszczyńskiej firmy Greń, która otrzymała wsparcie z jednego z instrumentów tarczy.

(r), źródło: powiat pszczyński, Śląski Urząd Wojewódzki/fb

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here