Wiceminister Wójcik ogłosił: będzie nowy budynek sądu w Tychach

1
Konferencja w UM Tychy: wiceminister Michał Wójcik (pierwszy z prawej), prezes Magdalena Piwowarska, prezydent Tychów Andrzej Dziuba), 9.10.2019r.; fot. ZB

Dzisiaj (9 października) Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości, na zorganizowanej w tyskim ratuszu wspólnej konferencji m.in. z Andrzejem Dziubą-prezydentem Tychów, ogłosił swoją decyzję o budowie w Tychach nowego gmachu sądu rejonowego. Miasto przeznacza pod tę inwestycję część skweru im. Marii Lecha Kaczyńskich.

Obecna na konferencji sędzia Magdalena Piwowarska, prezes Sądu Rejonowego w Tychach, poinformowała, że w obecnym budynku przy ul. Budowlanych 33 sąd funkcjonuje już 25 lat. Gdy rozpoczynał działalność zatrudniał mniej niż sto osób, ową setkę zatrudnionych osiągnął dopiero w 2001 r., a teraz w Sądzie Rejonowym w Tychach (korzysta obecnie z czterech budynków, ale tylko budynek główny przy ul. Budowlanych 33 jest własnością SR) pracuje 228 osób, w tym 37 sędziów, 5 asesorów, 15 referendarzy. Warunki pracy są złe. Sale sądowe w pomieszczeniach wynajmowanego budynku przy ul. Bałuckiego są ciasne. Do tego ściany (aluminium i szkło) nagrzewają się tam do tego stopnia, że dochodzi w lecie do zasłabnięć. Budynek główny nie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – nie można np. zamontować tu wind.

Pod względem ilości wpływających spraw tyski sąd zajmuje formalnie 44, a de facto 22 (uwzględniając sprawy rejestrowe) miejsce w Polsce. Obejmuje głównie Tychy i powiat bieruńsko-lędziński, ale trafiają tu też sprawy z Pszczyny i Mikołowa.

Owe cztery budynki oddane obecnie do dyspozycji Sądu Rejonowego w Tycach oferują w sumie powierzchnię 5 tys. metrów kwadratowych, a potrzeby sądu tyskiej Temidy są co najmniej dwa razy większe.

– Będzie nowy budynek sądu w Tychach – taką decyzję podjąłem – zakomunikował 9 października na konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Tychy Michał Wójcik, sekretarz stanu (wiceminister) w Ministerstwie Sprawiedliwości. – Tychy się rozwijają. Brakuje pięknego sądu.

Wiceminister podziękował prezydentowi Dziubie i wiceprezydentowi Igorowi Śmietańskiemu za dotychczasowe działania w sprawie rozwiązania tego problemu. Poinformował jednocześnie, że Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło decyzje o budowie nowych gmachów sądów w Katowicach, Sosnowcu; odnowiony będzie budynek sądu w Raciborzu oraz rozbudowany gmach sądowy w Bielsku-Białej. Wiceminister zapowiedział również wprowadzenie podwyżek płac.

Prezydent Andrzej Dziuba powiedział, że miasto pod budowę nowego gmachu Sądu Rejonowego w Tychach oddaje do dyspozycji ok. 1,5 ha gruntu „w przepięknym otoczeniu” niedaleko stacji kolejowej Tychy Lodowisko i pojemnego, wielopoziomowego parkingu przy tej stacji. Dopytany przez „Nowe Info” prezydent uściślił, że chodzi o teren w pasie między wykopem kolejowym a ul. Dąbrowskiego, od wielopoziomowego parkingu podziemnego do budynku Poczty Polskiej. To teren skweru im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Obszar przeznaczony pod gmach sądu objęty jest obecnie, jak można było usłyszeć, procedurą zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.

Teren przy ul. Dąbrowskiego w Tychach przeznaczony pod budowę nowego sądu rejonowego, 9.10.2019r.; fot. ZB

Kiedy wybudowany zostanie nowy sąd? Wiceminister Wójcik szacuje, że przygotowanie planów inwestycyjnych potrwa rok, a sama budowa kolejne 3 lata. Obecnie notowane koszty tego typu inwestycji sięgają 12 tys. zł za metr kwadratowy.

Gośćmi na dzisiejszej konferencji w Urzędzie Miasta Tychy byli m.in.: Dorota Machnik dyrektor Sądu Apelacyjnego w Katowicach, Grzegorz Petko, dyrektor Sądu Rejonowego w Tychach, Beata Białowąs, wicemarszałek województwa Śląskiego .

(icz)

1 KOMENTARZ

  1. Żegnaj spokoju i urocza zieleni teraz pod oknem spalin smród oraz hałasu w bród-gmaszysko sąd słońce zasłoni dla obywateli,których nikt o zgodę nawet nie zapytał bo z góry wynik wszakże widomy.
    Włodarze miasta już po wyborach o ludziach zapomnieli a w mieście miejsc dogodnych aż nad to mieli….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here