Więcej kursów pociągów ze stacji Tychy Lodowisko

0
Pociąg na trasie Tychy Lodowisko - Katowice; fot. ZB

Od dzisiaj (15 grudnia) obowiązuje nowy rozkład jazdy Kolei Śląskich. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia dofinansowała 40 połączeń kolejowych na swoim obszarze. Dzięki temu zwiększyła się m.in. liczba kursów pociągów ze stacji Tychy Lodowisko do Katowic i Sosnowca.

Jak informuje Witold Trólka z Biura Prasowego GZM, Metropolia przeznaczyła 6 mln zł na sfinansowanie dodatkowych połączeń kolejowych w ramach usług świadczonych przez Koleje Śląskie, dlatego m.in. zwiększy się częstotliwość kursowania pociągów na niektórych trasach. Zyskają m.in. pasażerowie korzystający z Szybkiej Kolei Regionalnej, czyli z pociągów kursujących na trasie Tychy Lodowisko – Katowice (Sosnowiec).

– Idziemy w stronę utworzenia Kolei Metropolitalnej – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wzrost liczby połączeń między miastami w oparciu o istniejącą infrastrukturę to pierwszy etap tworzenia tego systemu. Chcemy, aby zmiany były widoczne dla pasażerów i aby były sygnałem, że transport kolejowy ma u nas duży potencjał rozwoju. Po pierwszych bardzo dobrych doświadczeniach, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim, polegających na sfinansowaniu 15 połączeń Kolei Śląskich w poprzednim rozkładzie jazdy, zdecydowaliśmy, że konieczne jest rozwijanie tego modelu współdziałania. Od grudnia będzie realizowanych 40 kursów, które zostaną sfinansowane z budżetu Metropolii – informuje G. Kwitek.

– Najwięcej, bo 16 połączeń dotyczy trasy Gliwice-Katowice, gdzie podróżuje najwięcej pasażerów – uzupełnia tę wypowiedź Witold Trólka. – Finansowane przez GZM kursy zostaną wprowadzone także na kierunkach Dąbrowa Górnicza Ząbkowice-Gliwice (9 połączeń), Sosnowiec Główny-Gliwice (2 połączenia) oraz Tychy Lodowisko- Katowice (6 połączeń), Tychy Lodowisko-Sosnowiec (4 połączenia) i Tychy Lodowisko-Dąbrowa Górnicza Ząbkowice (1 połączenie). Nowością będą dwa połączenia na trasie Katowice-Mikołów-Katowice.

– Od 15 grudnia do naszego rozkładu jazdy powracają połączenia do Zakopanego – informują Koleje Śląskie. – Pociąg Ornak będzie kursować we wszystkie dni o dużym potencjale turystycznym. Oznacza to, że nasi podróżni będą mogli wybrać się koleją do stolicy polskich Tatr np. w Święta Bożego Narodzenia lub sylwestra. Do Zakopanego zawitamy też codziennie przez cały okres ferii w województwie śląskim.

W okresie zimowym pociągami Kolei Śląskich będzie można dojechać również do takich kurortów górskich jak Zwardoń, Żywiec, Ustroń czy Wisła. Szczególnie do odwiedzenia w tym czasie Wisły zachęcają Koleje Śląskie, gdyż, jak słyszymy, ze względu na prace remontowo-modernizacyjne prowadzone na kolei już niedługo dojazd pociągiem do Wisły będzie, przez jakiś czas, niemożliwy.

Koleje Śląskie komunikują ponadto, że jedną z największych nowości w nowym rozkładzie jazdy są całkowicie nowe połączenia do Kluczborka. Od 15 grudnia część kursów, które kończyły swój bieg w Lublińcu, będzie przedłużonych do Kluczborka – w dni robocze będzie to 6 par połączeń, a w dni wolne od pracy – 5 par.

(pp)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here